Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калоян Георгиев: Големият проблем е, че не се знае кой ще носи отговорност за служебния кабинет

"С тези промени в никакъв случай служебното правителство не стана по-малко политически обвързано", смята юристът

| Интервю
Снимка: Спас Крайнин

"Не стигнахме до конституционна криза, но не сме сигурни, че нещата просто ще продължат по нормален ред". Това коментира пред БНР юристът Калоян Георгиев във връзка с промените в Конституцията и назначаването на служебен кабинет.

"Този ред е непознат за всички нас. Видимо трудно сработва, въобще тръгва тази процедура. Смятам, че от президентството направиха всичко възможно да я спазят така, както е начертана по новите правила в Конституцията", добави той. По думите му сега президентът не носи никаква политическа отговорност за служебния кабинет:

"Неговата работа е да подпише един указ за назначаване на това правителство, за което той по никакъв начин няма как да носи отговорност оттук насетне".

Според юриста именно тук е един от големите проблеми, защото не се знае кой точно ще носи отговорност за този кабинет. "Може би единственото положително е, че ще има Народно събрание, което ще следи дейността му", подчерта той в интервю за предаването "Преди всички".

Тръгнахме от една посока и стигнахме не знаем къде, изказа мнението си Георгиев относно конституционните промени, към които се тръгна с основна цел съдебната реформа.

Според него не може да се залага в Конституцията ограничаване на правата на една служебна власт. Той напомни решение на Конституционния съд, според което служебната власт има всички правомощия като редовен кабинет.

Юристът смята, че с тези промени са се създали много повече проблеми. И призова да се попитат вносителите им за основните цели.

"Проблемът е в тесногръдието и в това, че отказаха да мислят по-далече от техния мандат. Когато правиш промени в закони, трябва да мислиш напред как ще действа този закон. А за Конституцията - говорим за основни ценности, права и начин на управление на страната. Това не се направи. В момента имаме една Конситуция, лишена въобще от двигателната си сила. Там има едни разпоредби, които обаче са кухи към този момент без приемането на закони. Също и съдебната реформа не може да се осъществи без приемане на Закона за съдебната власт. Проблемите са много. Конституцията, макар и променена, върши същата работа като предната, защото до приемането на допълнителните закони тя просто не функционира, освен с дребните поправки".

С тези промени в никакъв случай служебното правителство не стана по-малко политически обвързано, категоричен е Калоян Георгоев. 

Според него искането президентът да не подпише указ за назначаване на това служебно правителство е недопустимо. Ако президентът не го подпише, той ще наруши конституционните си задължения, защото според новия текст той просто назначава служебното правителство, обясни още юристът. 

Цялото интервю на Силвия Великова с Калоян Георгиев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За денонощие: Трима непълнолетни заловени с маски, метална палка и бокс в столичен мол

Полиция и частни охранители ще пазят големите търговски центрове по празниците. Вече има спирани за проверка хора със съмнително поведение, каза комисар Пламен Колев от Охранителната полиция. "Само за последните 24 часа в близост до търговския център, в който сме в момента, бяха установени три лица непълнолетни, в които бяха намерени маска с..

публикувано на 28.11.24 в 12:12

Борисов: Печелившата форма за съставяне на правителство е между ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН

Преди пленарното заседание лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че печелившата форма за съставяне на правителство е между ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН, но шансове за нейното осъществяване вече няма.  "Това беше предложената от мен печеливша формула и тя все още е. Към днешна дата от изказването на колегата Денков аз не виждам такъв шанс", поясни..

публикувано на 28.11.24 в 11:56
Яна Янчева

Певицата Яна Янчева озвучава Ариана Гранде в българския вариант на "Злосторница"

В ролята на Глинда, която в оригинала на Лиман Франк Баум е добрата вещица от Юг и е много важна за предисторията на Елфаба, гледаме Ариана Гранде .  Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси Световноизвестната поп сензация е озвучена от не по-малко талантлива изпълнителка в..

публикувано на 28.11.24 в 11:48

Нови камери следят за нарушения на пътя в Атина и Солун

Гърция затяга контрола на пътния трафик с нови камери в Атина и Солун. Нови 1380 камери се поставят в Атина, съобщиха от министерството на транспорта. Те ще фиксират в реално време всички пътни нарушения, като информацията ще постъпва в център на Пътна полиция. Собственикът на автомобила, извършил нарушения, ще получава информация и..

публикувано на 28.11.24 в 11:46

Операция "Адмирал" срещу най-голямата ДДС измама в историята на ЕС

Над 350 обиска са извършени в 16 страни членкина ЕС, включително България, съобщи Европейската прокуратура, по чието нареждане са предприети действията. Причина е предполагаема измама с ДДС за 297 милиона евро. Самото разследване, известно като "Адмирал", е започнало още от ноември 2022 г. Това е най-голямото в историята на ЕС разследване за..

публикувано на 28.11.24 в 11:34

Жена роди в линейка на път за болница, бебето почина

29-годишна жена от Сандански е родила в линейка на Спешна помощ на път за болницата в Петрич. Бебето е починало, въпреки че в линейката е имало лекарски екип. Часове преди да роди, младата жена се почувствала зле и потърсила помощ в Спешния център в Сандански, разказват нейни близки. По думите им лекарят ѝ предписал спазмалгон за болките..

публикувано на 28.11.24 в 11:21

Училищен дневник е хакнат заради запаметена учителска парола

Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими знания за XXI век. Също така да се разгледат политиките за ползване на публични компютри в училища и в системата на образованието, дори и тези в кабинетите по информатика. Това препоръча Любомир..

публикувано на 28.11.24 в 11:21