Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Миланова: Пациентите с шизофрения не са по-опасни от много други хора без психично заболяване

| Интервю
Проф. Вихра Миланова
Снимка: Александровска болница

Пациентите с шизофрения не са по-опасни от много други хора без психично заболяване. Около 15 на сто от болните с тази диагноза, които получават добра грижа, могат да живеят независимо и пълноценно. Повече от половината обаче са обект на стигма и дискриминация - "това са хора, които по някакъв начин са белязани и не могат да живеят като всички останали".

Това обяснява в интервю за БНР проф. Вихра Миланова, началник на Клиниката по психиатрия в Александровска болница.

Годишно болестта се отключва при между 900 и 1000 души у нас. Освен генетичния фактор, влияние има и средата.

Заболяването започва в юношеска и млада възраст, най-често във второто или третото десетилетие от живота. При мъжете протича по-тежко. Най-често срещана е параноидната шизофрения, уточнява специалистът.  

"Около 50% от болните с шизофрения не се лекуват системно. Това е и поради естеството на заболяването – те не приемат факта, че това е болестно състояние и трябва да взимат медикаменти, като голяма част от тях – до живот", изтъква проф. Миланова. Това е особено валидно за острите фази на заболяването, което протича на тласъци, допълва тя.

Модерното лечение е достъпно за повечето болни у нас. В последните 20 години има много голям напредък в лечението, казва проф. Вихра Миланова.

"Лечението с медикаменти се поема изцяло от държавата."

За голяма част от болните с шизофрения се налага да получават и болнично лечение, отбелязва психиатърът.

Колкото по-рано се постави диагнозата и започне лечение, толкова по-добра е прогнозата, подчерта тя. По думите ѝ, хората с шизофрения имат приблизително 20 години по-кратък живот от останалите.

Най-добре е болните с шизофрения да получават непрекъсната грижа – медикаменти, социална подкрепа, психологическа– нещо, за което обществото все още им е задължено, коментира проф. Вихра Миланова. Тя е категорична, че "няма достатъчно извънболнична грижа, която да ги подкрепя".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работиха: Калин Дацов, Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36