Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Миланова: Пациентите с шизофрения не са по-опасни от много други хора без психично заболяване

| Интервю
Проф. Вихра Миланова
Снимка: Александровска болница

Пациентите с шизофрения не са по-опасни от много други хора без психично заболяване. Около 15 на сто от болните с тази диагноза, които получават добра грижа, могат да живеят независимо и пълноценно. Повече от половината обаче са обект на стигма и дискриминация - "това са хора, които по някакъв начин са белязани и не могат да живеят като всички останали".

Това обяснява в интервю за БНР проф. Вихра Миланова, началник на Клиниката по психиатрия в Александровска болница.

Годишно болестта се отключва при между 900 и 1000 души у нас. Освен генетичния фактор, влияние има и средата.

Заболяването започва в юношеска и млада възраст, най-често във второто или третото десетилетие от живота. При мъжете протича по-тежко. Най-често срещана е параноидната шизофрения, уточнява специалистът.  

"Около 50% от болните с шизофрения не се лекуват системно. Това е и поради естеството на заболяването – те не приемат факта, че това е болестно състояние и трябва да взимат медикаменти, като голяма част от тях – до живот", изтъква проф. Миланова. Това е особено валидно за острите фази на заболяването, което протича на тласъци, допълва тя.

Модерното лечение е достъпно за повечето болни у нас. В последните 20 години има много голям напредък в лечението, казва проф. Вихра Миланова.

"Лечението с медикаменти се поема изцяло от държавата."

За голяма част от болните с шизофрения се налага да получават и болнично лечение, отбелязва психиатърът.

Колкото по-рано се постави диагнозата и започне лечение, толкова по-добра е прогнозата, подчерта тя. По думите ѝ, хората с шизофрения имат приблизително 20 години по-кратък живот от останалите.

Най-добре е болните с шизофрения да получават непрекъсната грижа – медикаменти, социална подкрепа, психологическа– нещо, за което обществото все още им е задължено, коментира проф. Вихра Миланова. Тя е категорична, че "няма достатъчно извънболнична грижа, която да ги подкрепя".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работиха: Калин Дацов, Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31

Д-р Антония Григорова: Намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище

Все повече намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище, като за някои вещества стига 12 годишна възраст. Причината е влошената комуникация между деца и родители. Има голям риск първата употреба в бъдеще да се превърне в зависимост, посочва специалистът Антония Григорова, която консултира близки на зависими. По-активна трябва да..

публикувано на 22.06.25 в 06:31