През тази година се навършват 350 години от смъртта на трима големи българи католици от 17-ти век – Петър-Богдан Бакшев, Петър Парчевич и Филип Станиславов, които умират през една и съща година – 1674 г. По този повод в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" в София беше открита изложба, свързана с книжовното наследство на българските католици от 17 - ти до 19 - ти век. Автори са доц. Радостин Спасов от Историческия факултет на Софийския университет и д-р Бояна Минчева от Националната библиотека.
Карти, писма и книги на българските католици, живели от 17 - тидо 20 -ти век свидетелстват за книжовния и културен принос на една малка религиозна общност за запазването и популяризирането на българската идентичност.
"Идеята беше да се сложи акцент върху книжовното наследство на българските католици и на нашите изселници след Чипровското въстание. Част от тях живеят и до ден днешен в историческата област Банат", разказа пред БНР доц. Радослав Спасов, историк и изследовател.
Сред личностите, които изграждат експозиционния разказ, са Илия Маринов, Петър Богдан Бакшев, Филип Станиславов, Кръстю Пейкич, Павел Дуванлията и др.
"Сведенията, които черпим за тези личности, са от архивите на католическата църква в Италия и копията на документите, които се намират тук, при нас в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий", както и в държавните архиви по места".
Част от документите са илюстровани с карти, които показват мащаба на действие на българските католици от 17 - ти до 20 - ти век.
"Това е едно напрегнато време за Европейския континент с рефлексии върху европейския югоизток".
По-будните момчета сред българските католици по онова време са изпращани да учат в Лоретската колегия в Италия. Италианският град Лорето приема стотици българи от Чипровци и павликянските села от Дунав до Пловдив.
"Неслучайно това са и едни от най-образованите хора през 17 - тото столетие в нашите земи.
Тук е прочутият "Абагар" на Филип Станиславов. В Националната библиотека притежаваме копие от тази уникалрна книга".
"Абага̀р" е първата българска печатна книга, съставена от бъдещия никополски католически епископ Филип Станиславов. Изданието е отпечатано в Рим в средата на 17 -ти век – 2 века след отпечатването на Библията от Йохан Гутенмерг – изобретателят на печатната преса.
"Филип Станиславов е известен с това, че е бил и преводач на папа Урбан Осми".
Самият Филип Станиславов в годината, в която отпечатва своя "Абагар" - 1651 -ва, открива и училище за павликяните в село Трънчевица. По подобие и модел, по който той е имал възможност да получи своето образование в Рим.
"Филип Станиславов доста активно работи с Петър-Богдан през този период".
Петър-Богдан Бакшев е съвременник на Филип Станиславов. Роден е в Чипровци, получава образованието си в Климентската колегия в Рим. Става глава на Софийската епископия, която по негово време е издигната до архиепископия, която ръководи всички католици в България, Влахия и Молдова. Той пише най-ранната известна българска история. По време на обиколките из католическите епархии Петър-Богдан създава и множество исторически разкази за България и Сърбия, за градовете София и Охрид.
"Много отдавна е публикувана прословутата му релация на българските земи от 1640 г. Дава се подробна информация за демографията, етническия състав, религиозния състав, архитектурата, църквите".
Втората част на изложбата обхваща католическата общност в южна България. Авторите се натъкват на факти за Павел-Гайдаджийски Дуванлията, намерени от католическия свещеник в Белене – отец Паоло Кортези.
"През последните години търсих в архивите на моята конгрегация в Рим и Ватикана. Намерих някои писма на Павел-Гайдаджийски Дуванлията".
Интересното, според отец Паоло, са четири пасторални писма до свещеници и вярващи, които са се чели на неделните литургии.
"Говорят за единството между християните".
Документалната изложба за българската католическа общност през Възраждането ще бъде показана в градовете Пловдив и Русе – центрове на двете големи католически епархии в северна и южна България. Тя ще отпътува за Италия и други католически страни, в които живеят по-големи български общности.
От 17 декември до 5 януари ще продължи 38-ото издание на "Новогодишен музикален фестивал" в НДК с класически, камерни, джаз, фолклорни и хорови концерти, детски събития, балет и оперета. Академичният народен хор и академичен народен оркестър към НМА ще представят "Фолклорна Коледа" на 18 декември в зала 9 с участието на даровити..
Големият български фотограф Гаро Кешишян запечатва живота в строителни войски – едновременно наказателни формирования, но и нужна част от военно - инженерното дело. Галерия "Синтезис" представя 92 фотографии, разкриващи трудностите, които преживяват хората, попаднали в това подразделение на българската армия. Надежда Павлова от галерия..
С голям концерт, озаглавен „30 години класика в ефира“, на 7 декември ще бъде отпразнуван 30-ят рожден ден на първото българско ефирно радио за класическа музика. Днес то се нарича „Класик А“ и се излъчва на честотите на университетското радио „Алма Матер“, а допреди две години го познавахме като Класик ФМ радио. В зала „България“ от 19.30 ч. на..
"България винаги е в моето сърце, където и да съм!" - това сподели оперната прима Соня Йончева минути след церемонията, на която генералният директор на БНР Милен Митев ѝ връчи статуетката "Музикант на годината 2023", изработена от скулптора Христо Илиев. Певицата отдавна е със звезден статут по световните сцени, но никога не пропуска да отбележи, че..
Стефан Мавродиев е на 80 и все още играе на сцената на Младежкия театър. Има опит като режисьор в няколко постановки, както и над 60 роли в киното. Вече има и собствена книга – "Стефан Мавродиев - Играещият човек". Написана е заедно с Огнян Панов. "Беше дълъг процес. Стана доста обемиста книга. Засегнахме теми, които са ме вълнували..
Точно на Никулден, 6 декември, в столичната зала "България" ще бъде осъществен един отдавна подготвян творчески проект на Симфоничния оркестър на БНР с гости от Париж - диригентът и флейтист със световна слава Патрик Галоа и неговата партньорка на сцената и в живота - художничката Тийна Осара. Концертът, който следва в афиша на радиосимфониците,..
Ще последваме едно музикално приключение със съвременен сюжет и музика , която съчетава различни стилове. Ще говорим за музиката, която днес младите хора определят като своя и която изразява техния поглед към живота. "Песен за теб" е мюзикъл , който имаше своята премиера в началото на ноември на сцената на Кино-театър "Освобождение" в..
Рибата предлагана в магазините в област Монтана е качествена и с доказан произход. Традиционният жив шаран за Никулден се търгува по 11 лева..
" Ударът върху парламентарната демокрация вече е нанесен ". Това мнение изказа пред БНР политологът проф. Тодор Галунов, след избора на доц. Наталия..
Ако на 12 декември, когато ще се проведе среща на вътрешните министри на Европейския съюз, бъдем поканени да се присъединим и със сухопътните си..