Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.
Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в галерията на Софийския университет. Тя представя резултатите от един изследователски проект, започнат от проф. Ивайло Дичев.
"Начинът, по който гледаме на своето минало се отразява много силно върху това как се възприемаме днес. Който успее да овладее престижните знаци на историческия разказ, да ги формулира по начин, по който пасват на неговия политически проект и да ги разпространи така, че да се сглобят с налични социални нагласи, той много лесно се превръща в успешен политик", посочи Димитър Атанасов в предаването "Хоризонт до обед".
Иво Страхилов, катедра "Културология" на Философския факултет в СУ, обясни, че се наблюдава се многообразие на разказите.
"Голяма част от възстановките, свързани с периода на национално Възраждане и изграждане на българската нация, се ориентират и остават доминирани от тесния национален разказ, свързан с героичните победи в националната история
В други периоди наблюдаваме опити за надскачане и дори критика на академичния разказ".
Той смята, че е необходимо да обърнем внимание на политическия потенциал на тези разкази и възстановки.
Димитър Атанасов обясни още, че изследвайки историческите фестивали, възстановките, начините, по които се изиграва днес историята, трябва да погледнем към въпроса как изглежда разказа за историята.
"На първото откриване на нашата експозиция Евгения Троева каза, че историята не е заключена в миналото. Тя е тук и сега и е време да го осъзнаем. Историята се употребява и преупотребява във всички свои версии.
В България още от края на 19 век започват да се организират т.нар. живи картини – епизоди от поборническото минало. Архитектурните възстановки имат по-кратка история.
Но когато историците застанат на страната на бутафорията, вече не може да я наричаме бутафория".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..