76-годишният Кольо Колев от Ловеч живее затворен в апартамента си. За да излезе навън, съпругата му и приятели го изнасят на ръце в инвалидната му количка.
"В блоковете много лица с рингови колички не могат да излязат навън от входа си, защото от първия етаж, където спира асансьорът, до входа, има мининум 5 стъпала. В повечето случаи по панелките са 10. Това лице е затворено в дома си вовеки веков. Тази национална програма е чудесна. Отворена е за кандидатстване, но документите, които трябва да се подават за кандидатстване, са толкова сложно написани, че средностатистическо лице няма да се справи! Не са лесно достъпни за хората", коментира Людмила Ичева, която е приятел на семейството. Ичева, която също има син с увреждане, твърди, че документите ги няма в дирекциите по социално подпомагане.
Решението е да се измести входната врата на блока, за да има място за поставяне на рампата, която е на ток. За целта се изисква съгласието на всички обитатели на входа. Най-близката фирма, която се занимава с проекти по програмата, се намира в Плевен.
1000 лева струва само проектът.
"Строителите колко ще вземат за преместването на входа? Самата рампа колко струва? Ние се отказахме да проверяваме. Трябва да го заплатим ние и ако министерството ни одобри всичките документи, проекта и молбите, ще ни върнат парите. Ако не ни одобрят, всичко си остава за наша сметка", изтъква Людмила Ичева.
Проектът за монтаж на такива трайни съоръжения се оказва неподходящ за панелни блокове, смята съпругата на Колев – Радинка.
Алтернативата е робот за качване на стъпала. Работи на батерия и е сгъваем. Той обаче струва около 5500 лева и не е включен в националната програма.
"Вече сме свикнали с мисълта, че ще си купим нещо, което ще ни струва повече от колата", споделя Радинка Колева.
"Не излизам. Затворник №1 съм аз. Девет години гледам таван и екран. Докато може, те използват. След това те забравят като умрял", коментира Кольо Колев, бивш учител по физкултура, майстор на спорта по десетобой, ловец, рибар.
По програмата се финансира само изпълнение на строително-монтажни работи по изграждане на рампи, платформи и асансьори, пояснява в предаването "Хоризонт до обед" Любка Анастасова от МТСП, която ръководи звеното за изпълнение на проектите по програмата.
Проектирането се финансира от кандидата. Когато обектите в жилищната сграда са над три, се учредява сдружение, което да кандидатства по програмата, допълва тя.
"Няма значение каква е сградата. Ние правим в съществуващи сгради достъпна среда", уточнява експертът.
"Това, че е панел, изобщо не е пречка да се направи достъпна среда."
Има голям интерес към програмата, който расте, коментира Анастасова.
За 2019 г. са кандидатствали 55 проекта, а са били одобрени 37. През 2022 г. са финансирани 58 от 68 кандидатствали. През тази година са постъпили 110 проектни предложения. Парите по програмата обаче стигат едва за 50-60 предложения.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Иран няма да се откаже от ядрената си програма. Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..