Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Когато има избори, само тогава ли ще ни видят?"

Затихва ли интересът към покупко-продажбата на гласове в Силистренско?

"След изборите кой те признава? Никой", твърдят в дуловското село Черник

| Репортаж
Снимка: Незабравка Кирова

Купуването и продаването на гласове е престъпление. Преди и по време на избори се правят специализирани полицейски операции срещу нарушаване политическите права на гражданите. Но защо да са нарушени правата им, ако всичко става по съгласие - и на едната, и на другата страна?

Практиката показва, че това са най-трудно доказуемите престъпления. Навсякъде и хората знаят, и органите на полицията, и съдът знаят – кой купува, кой се продава и като как стават нещата, но явлението си остава.

Има ли покупко-продажба на гласове в една от силистренските общини – Дулово?

Дулово е от спорните общини в региона, характерна със смесено население. Дълго време управлявана от една от основните политически партии, след това от друга.

Непосредствено преди днешния ден, градският фолклор донесе информация, че в определени села се предлагат пари, като се плащат стари задължения на заборчлели избиратели - нещо трудно доказуемо.

"Не сме чули. Кой ще ми предлага?"

"Няма такова нещо. Ако има, ще има в джоба. Ще взема."

В тефтера с вересии дълговете се изчистват като дойдат пенсиите, казва местна магазинерка.

"Не съм виждала. На никого не дават сега. Преди даваха, като почнахме демокрацията."

"Когато има избори, само тогава ли ще ни видят? Само тогава ли ще ми дават пари", пита местен жител.

От решенията на Районната избирателна комисия е видно, че в тази община нещо се случва. Само за десет дни има регистрирани почти 20 промени на съставите на секционните избирателни комисии, като не става въпрос за смяна на едно или две лица, а на цели списъци.

Причините могат да бъдат много – болни, пътуващи, както и съмнения, че някой не е от нашите - особено ако има вътрешно-партийни борби за преференции. Съществува обаче и страх.

"Една част ги е страх. Ние сме най-трудният регион в България. Както и Враца. Почти изоставени. От семейството все има някой в администрацията, на държавна работа с една дума. Преди 10-15 години имаше някаква толерантност между партиите и хората. В момента се работи на всяка цена, което притеснява електоратите на партиите. Това нажежава обстановката", коментира друг местен жител.

И ако все още има хора, пазещи службата си, другите, които преди ядяха кебапчета срещу "правилен" вот – вече гледат на интереса си в дългосрочен план, а не ден за ден.

"Обяснява това-онова и щом минат изборите, всичко свършва!"

"След изборите кой те признава? Никой! Признават те един месец на четири години."

"Не се продаваме. Не сме за 20 лева, за 100 лева. Важното е да дойде някой да свърши работа."

Съмненията за нарушаване на изборните и политически права на гражданите остават. Най-малкото защото до момента има вече образувани две досъдебни производства по данни от Окръжна прокуратура – Силистра. Освен това всички знаем, че във всеки слух има и малко истина.

Иначе сценариите, които се разказват за проверка на това дали е гласувано за точния човек, са различни – от това жените да са лакирани всяка с определен цвят и като снимат бюлетината – да се вижда и маникюрът, за да се знае на кого е, до агитация за определен кандидат от листата, за да се проследи броят на преференциите.

Снимки: Незабравка Кирова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43
Доц. Андрей Андреев

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения.  " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..

публикувано на 29.10.24 в 10:55

Пред рисковите секции във Велико Търново и региона полицейското присъствие се засилва

В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..

публикувано на 27.10.24 в 12:31

Информационните магистрали, от които вече зависи (почти) всичко

През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..

публикувано на 26.10.24 в 14:05