Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

Радослав Илиев
Снимка: Иван Русланов

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев"

Това е единственият античен театър у нас – творчески колектив, който си поставя за цел да пресъздаде духа на древните театрални традиции.

Скоро ще може да видите античния театър на 30-и юни в Созопол в Художествената галерия, а на 1-ви юли - в Двореца в Балчик.

"С този творчески екип аз като човек, който преподава антична култура, с помощта на Диана Колева, която е литератор и културолог, с помощта на консултации от наши приятели, които се занимават с костюми и декори, достигнахме до естествения извод, че като начало е добре да поставим текстове, които са не просто древни, "изтупани от праха", но древни и никога не поставяни на театралната сцена. Такъв текст беше например първият ни текст - "Теогонията на Хезиод". Това е епос, в който се разказва как е започнал светът. Хезиод, заедно с Омир, е един от главните автори за своята епоха.

Хезиод разказва в едно от двете си известни съчинения - "Теогония" и "Дела и дни", как светът започва да се изгражда от хаоса, как се изгражда редът, как след този ред започват да се създават небето и земята, след това времето, самото време - Кронос, поражда следващото поколение Олимпийски богове, които от своя страна трябва да извоюват своето място в този ред. След това разказва за света - божествен и човешки, в който живеят древните хора. 

И този епически текст, ние драматизирахме и поставихме не на случайно място, а на руните на древна Сердика в Ларгото, с помощта на Софийския регионален исторически музей, след това и в Аулата на Софийския университет като едно неокласическо място", разказа още Радослав Илиев.

Вторият текст, отново не драматургичен, но драматизиран, бяха пет етюда от историята на Херодот. Херодот - бащата на историята. Пет истории, които имат не само историческо значение, а имат едно по-общо, етическо, философско и съзерцателно отношение. Те могат да бъдат също обект на театрална интерпретация, те бяха поставени в Археологическия музей. 

"Кулминацията е третият ни спектакъл, който правим от една година и вече представихме, след 10 дни ще покажем и в България официално, с режисьор Анастасия Събева, с автентично съобразена музика и съставена от Христо Намлиев, костюми и сценография на Ина Добрева и Катя Петрова. Проектът е реализиран с помощта на Национален фонд култура, с помощта и на частни дарители, консултант е доц. Николай Гочев от Катедрата по класическа филология на СУ, Цвета Добрева - визуална подготовка", поясни още Илиев. 

Целта ни е не просто да предадем знания за античността, а да следваме направеното от Огнян Радев, да предадем мисловната чувственост и сетивност за античността

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33