Ясен е олимпиец от състезания по математика и информатика и отличник на последния випуск на Природо-математическата гимназия в Габрово, в която учи от пети клас и завършва с профил "Математика с интензивно изучаване на английски език". Дипломата му е пълно 6, шестици са оценките му и от зрелостните изпити. По математика очаквано се справил лесно, по български език и литература се подготвял дълго, но му помогнало това, че от малък обича да чете, както и частните уроци.
Казва, че за постигането на успеха дарбата не стига, нужна е и много работа, усилия, но и подкрепа от близките и учителите. Преди да започна да се занимава с науки, Ясен обичал да рисува, участва в конкурси по изобразително изкуство, свири на гайда и пее народни песни. След това дошла любовта към математиката.
В Оксфорд Ясен е приет в специалността "Компютърни науки", но таксите са непосилни за семейството му. Разказва, че въпреки това се явил на изпит, за да премери знания с конкурентите си. Приет е и в друг университет в чужбина, но избира да уча в България.
Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти на българския институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии „Инсайт“.
За този четиригодишeн период на обучение в бакалавърска степен в Софийския университет "Св. Климент Охридски", всеки от осемте избрани в програмата ще получава по 2 хиляди лева месечна стипендия, което значително облекчава бюджета на семейството. Кандидатите преминали през оценка по документи и интервю в института, дискусии по математически проблеми и решаване на задачи, обяснява бъдещият студент.
Към ангажиментите си за лятото Ясен добавя още един – шофьорския курс. Казва, че въпреки натоварената си програма има достатъчно свободно време, което обича да прекарва с приятели и със семейството си.
Допада му да е сред природата, да чете книги, да гледа филми, а в която и област на информатиката да се занимава, важно е постоянно да го предизвиква.
Още по темата в звуковия файл.
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..
Приятелството на две жени, запознали се преди много години в ролите си на учител и ученик, се превръща в литература, в любов и в кауза. Първата стихосбирка на преподавателя по Български език и литература в Добрич Атанаска Георгиева се появи в края на лятото тази година и носи заглавието "Не може да е късно за любов". Уверена, че именно..
"Дюн: Пророчеството" стъпва върху разработките на сина на Франк Хърбърт, Брайън, който (в съавторство с Кевин Андерсън) дописва сюжета, за да разберем как се стига до бъдещата епоха, измислена от баща му. Детето не е много непослушно. Следва подробни бележки, оставени от таткото. Изображението е генерирано с..
Изработването на стъклени коледни играчки започва преди повече от 250 години в някогашното село, сега град Лауша в Източна Германия. Преди това хората са украсявали коледните си елхи със сушени плодове, шишарки, жълъди или с всичко, което им е останало от реколтата през годината. Според преданията, една година в Лауша реколтата била много..
Полезното за държавата е да се сформира редовно правителство. Тепърва ще разбираме какво означава Шенген на всички нива. Това мнение изрази пред..
В края на 2024-та година Синдикатът на административните служители "Подкрепа" започна национална кампания под наслов "Нашият глас за отнетия клас!" с..
1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица . Това съобщи за БНР Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани"...