С около 40 процента е намалял броят на специалистите по здравни грижи в болниците у нас през последните 15 години. Тази тенденция беше очертана по време на Национална среща на медицинските сестри, която се провежда днес в София. От съсловната организация на тези професионалисти припомниха исканията си към държавата да разработи система за планиране на нужните кадри, за привличане на желаещи да упражняват тези професии, за устойчиво нарастване на заплащането спрямо придобитите знания и умения.
Все още няма приет медицински стандарт по здравни грижи, който би следвало да определя параметрите за качествена грижа за пациентите. Това обясни Мариана Колева, главна медицинска сестра в столичната университетска болница "Света Анна". Към момента в лечебното заведение работят 340 специалисти по здравни грижи – сестри, акушерки, лаборанти, лекарски асистенти. Една трета са в пенсионна възраст.
Много повече медицински сестри напускат системата, отколкото започват да се обучават, разказа д-р Ивелина Георгиева, заместник-директор на лечебното заведение.
По данни на Асоциацията на професионалистите по здравни грижи към края на миналата година у нас работят близо 24 хиляди медицински сестри, малко над 4000 акушерки, около 2000 фелдшери. Най-новата професия - на лекарския асистент - е с най-малка средна възраст – 32 години. Председателят на асоциацията Милка Василева наблегна върху значението на медицинските сестри за безопасността на пациентите, като цитира данни от проучване на Международния съвет на медицинските сестри.
Д-р Георгиева отправи следното послание"
"Обществото да направи тази професия престижна, за да има по-голям интерес към нея".
Репортаж на Елена Бейкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..