Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

| Интервю
Снимка: Личен архив

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава, заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда.

"В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени единствено до подаване на сигнали до компетентните институции в съответната държава. Нашите сънародници могат да си подадат сигнала към нас, като е важно в него да има подробна информация относно работодателя, мястото и данни за контакт с тях. Ние ги препращаме на компетентната институция, защото нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава". 

Ако българите са заминали зад граница с посредничеството на лицензирана фирма, тогава ГИТ може да извърши проверка на фирмата-посредник, уточни Маджаров. По думите му обаче работата на посредника е да свърже работодател и работник. Тяхната дейност приключва със сключването на договора с чуждия работодател, добави той. 

ГИТ има правомощия да извърши проверка на работодателя, единствено ако той е българска фирма или предприятие, уточни експертът. 
В предаването "12+4" Маджаров подчерта, че най-важното нещо, когато българи заминават на работа в чужбина, е да имат писмен документ - трудов договор, в който да са уговорени условията на труд, като заплащане, работно време, отпуск, почивки и т.н. Той напомни многото случаи на заминаване без подписан договор, когато на работника се обещава едно, а на място условията са съвсем различни. 

Той отново повтори, че не трябва да се събират такси за различни административни дейности. По думите му това е друг вид измама.

Маджаров подчерта, че е изключително важно сигналите за нередности да се подават навреме, дори още докато лицето работи

Той посочи, че основно оплакванията тази година са свързани със заплащането

На телефонната линия за българи, работещи в чужбина - +359 28101747, всеки може да получи консултация за трудовите си права, начините за подаване на сигнал при нередности, както и връзки с компетентните институции в съответната държава. Българите могат да получат помощ и от службите по трудовите и социални въпроси към посолствата ни в европейските държави. 

Цялото интервю на Мария Костова с Димитър Маджаров в предаването "12+4" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДАНС и военното разузнаване предупреждават за потенциални кибератаки

През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..

публикувано на 27.04.25 в 16:16
Христо Иванов

Христо Иванов: Българските демократични сили вече трябва да разчитат само на себе си

"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..

публикувано на 27.04.25 в 12:36

Кои бяха най-важните новини в Светлата седмица

В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..

публикувано на 27.04.25 в 10:10
Георги Богданов

Г. Богданов за предмета "Добродетели и религии": Не е ясно какво иска да въведе МОН

Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище.  Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата,  за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии"  от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..

публикувано на 25.04.25 в 12:30
лунапарк, Ямбол

Инж. Димитър Бичев: Две фирми у нас проверяват атракционите, не са достатъчни

В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация".  Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..

публикувано на 25.04.25 в 11:30

Как се спасяват бизнеси, застрашени от фалит? Съвети от експерти

Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..

публикувано на 25.04.25 в 10:55

Христо Панчев: Нужен е анализ за съвместимостта на оборудванията на АЕЦ "Белене" и "Козлодуй"

Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..

публикувано на 24.04.25 в 11:40