Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кулата Снежанка, Музеят на родопския карст и църквата в Пампорово - символи и дух

4
Кулата Снежанка
Снимка: Мила Младенова

Да се издигнеш над земята и да погледнеш над върховете, така както само птиците го могат. Това е усещането, когато се качим на телевизионната кула Снежанка. Тя е построена на най-високия едноименен връх в Пампорово 1926 метра.
Кулата Снежанка е част от Стоте национални туристически обекта и е една от основните забележителности и символи в курорта Пампорово.
Любопитен факт е, че върхът на кулата дава метър и половина отклонение от основата, а при ураганни ветрове се люлее.

Телевизионната кула Снежанка е построена през 1978г в Родопите, на връх Снежанка, който е висок 1926 м., и е най-високият връх в района на курорта Пампорово, а кулата е висока 156 метра. В горната си част Снежанка има два пръстена. До различните етажи на кулата се стига с асансьор.

Кулата Снежанка

Оборудването в долният служи за пренос на телевизионен и радио сигнал. В горния се намира заведение с панорамна тераса, предлагащо спираща дъха гледка към Родопите във всички посоки, разказа за "Хоризонт" Костадин Беленозов, главен експерт туризъм и спорт в община Чепеларе.

До връх Снежанка и кулата може да се стигне пеша по туристическа пътека или с лифт. Достъпът с автомобил е възможен само през топлите месеци, когато няма сняг. 

От подножието на кулата Снежанка започват няколко от ски пистите на к.к. Пампорово, включително една от най-стръмните – Стената, която се препоръчва само за напреднали скиори. През последните години, заради мащабните инвестиции на писта Стената се провеждат международни ски и сноуборд състезания от най-висок клас.

Пампорово

Музеят на родопския карст в Чепеларе е единствен на Балканите.

Той притежава богата сбирка от различни видове скали и пещерни образувания. За разделите на музея ни разказа Мария Цветкова – уредник биоспелеология в Музея на родопския карст.

Църквата

Църквата "Успение на Пресвета Богородица" е своеобразен духовен център на Пампорово. Построена е изцяло с дарения.

Стотици вярващи, гости, туристи - наши и от чужбина почетоха храмовия празник на църквата. Храмът е с внушителни размери изграден с помощта на дарения преди повече от 20 години.

Пристигат хора от Чепеларе, Смолян, Асеновград и Пловдив, за да почетат Божията майка и да се помолят.

Църквата

Божествената света Литургия отслужи свещеноиконом Запрян Шиков, секретар на Архиерейското наместничество в Смолян и председател на храма заедно със свещеник Васил Маджаров. Църковните песнопения изпълниха хористи от райковската църква „Св. вмчца Неделя”. Всички заедно и в един глас се помолиха с молитва "Отче наш".

"Пресвета Богородице, спаси нас! Тя е Майка на всички, няма да ни остави сираци, а  ще бъде тук, до нас, през всичките дни, до свършека на света, каза в словото си иконом Шиков. Той честити празника на  имениците с благопожелание за радостни дни и духовно преуспяване.

В края на храмовото тържество бе отслужен празничен водосвет за здраве и благословение на енорията и на всички присъстващи. По традиция на споделилите храмовия празник, бяха раздадени благословени ястия. 


Още по темата слушайте в звуковите файлове. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Момчил Методиев

Проф. Момчил Методиев: Въздействието на ДС е разрушително за общността

Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности.  Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си  "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..

публикувано на 13.05.25 в 15:02

Столичната библиотека отбеляза празника на библиотекарите

На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник.    С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май.    Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..

публикувано на 11.05.25 в 08:03

"Детективи на европейски проекти" ученици снимаха модернизираната пешеходната зона във Враца

Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия.  Фотосите са подредени в изложба,..

публикувано на 11.05.25 в 07:01
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35