Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националният отбор на България по информатика замина за международната олимпиадата

Илиян Йорданов, председател на Националната комисия по информатика и ръководител на националния отбор за олимпиадата в Египет, и Румен Михов, координатор на лагер-школата по информатика в Ямбол (от ляво на дясно)
Снимка: Даниела Костова

Националният отбор на България по информатика отпътува за Египет за участие в най- престижното за годината състезание, а именно международната олимпиадата по информатика. В нея се включват отбори от 90 държави, представени от 360 състезатели. Какви са очакванията на ръководителите на нашия  отбор и къде е мястото на България в света на информатиката.  

С амбициозна заявка и немалка доза самочувствие тръгват нашите състезатели за Александрия, където от първи до 8 септември над 360 състезатели  ще показват своите знания и опит. Илиян Йорданов, председател на Националната комисия по информатика и ръководител на националния отбор за олимпиадата заяви за "Хоризонт":

"Почти сме убедени, че ще имаме четири медала, стремим се към златото. Увереността ни идва от добрата подготовка, която проведохме през годината, както и от опита на двама от състезателите в предишни олимпиади и други международни състезания. Също така през последните 4-5 години винаги сме се връщали с медали, извоювани от всички наши участници", допълни Йорданов.

Кой ще представя страната ни на най- престижното състезание в света?

"Националният отбор, който ще представя България на международната олимпиада в Египет, е в състав: Даниел Койнов (Профилираната природо-математическа гимназия „Нанчо Попович“ в Шумен), Веселин Маркович (Математическа гимназия „Д-р Петър Берон”, Варна), Борис Михов (Софийската математическа гимназия „Паисий Хилендарски”) и Андрей Стефанов (Първа частна математическа гимназия в София), обяви ръководителят на отбора. Негов помощник ще бъде Емил Инджев, който също е бивш състезател.

Участници  в националната лагер школа по информатика, проведена в Ямбол от 25 до 30 август

И още за олимпиадата:

"Конкуренцията е огромна, това е най- престижното, най- елитното състезание в света. България е на пето място в световната ранглиста по брой медали от международни олимпиади. Статистиката се води от 1989 г., когато именно у нас е проведена първата олимпиада по информатика в град Правец“, разказва Румен Михов, координатор на лагер-школата по информатика в Ямбол. 

Михов е възпитаник на ямболската ПМГ „Атанас Радев” и носител на медали от международни състезания и олимпиади още като гимназист. В момента е сред ръководителите на националния ни отбор по информатика като представител на Факултета по математика и информатика в СУ.

Двама от участниците в националния отбор по информатика за ученици, които ще представят България на международната олимпиада в Египет. Даниел Койнов - ППМГ

Опитът показва, че провеждането на лагер школи е от изключителна важност за младите информатици, но заниманията с децата трябва да започнат навреме, каза Илиян Йорданов и съветва подготовката да започне в пети клас. Същевременно продължава тенденцията с информатика да се занимават главно момчета. Доказва го и провелата се в Ямбол лагер школа, където от близо 60 ученици, представители на природо-математически гимназии от цялата страна, само 6 са момичета.

Каква е ролята на държавата за развитието на информатиката?

"Държавата в последните години в лицето на Министерство на образование и науката направи немалко за насърчаване на обучението по информатика. Инвестираха се повече средства за лагер-школи, контролни състезания на отбори. Като цяло наблюденията ми са, че у нас държавата влага повече средства в този вид обучение, за състезания също, в сравнение със съседните нам държави“, допълни Илиян Йорданов.

По темата слушайте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08