Националният отбор на България по информатика отпътува за Египет за участие в най- престижното за годината състезание, а именно международната олимпиадата по информатика. В нея се включват отбори от 90 държави, представени от 360 състезатели. Какви са очакванията на ръководителите на нашия отбор и къде е мястото на България в света на информатиката.
С амбициозна заявка и немалка доза самочувствие тръгват нашите състезатели за Александрия, където от първи до 8 септември над 360 състезатели ще показват своите знания и опит. Илиян Йорданов, председател на Националната комисия по информатика и ръководител на националния отбор за олимпиадата заяви за "Хоризонт":
"Почти сме убедени, че ще имаме четири медала, стремим се към златото. Увереността ни идва от добрата подготовка, която проведохме през годината, както и от опита на двама от състезателите в предишни олимпиади и други международни състезания. Също така през последните 4-5 години винаги сме се връщали с медали, извоювани от всички наши участници", допълни Йорданов.
Кой ще представя страната ни на най- престижното състезание в света?
"Националният отбор, който ще представя България на международната олимпиада в Египет, е в състав: Даниел Койнов (Профилираната природо-математическа гимназия „Нанчо Попович“ в Шумен), Веселин Маркович (Математическа гимназия „Д-р Петър Берон”, Варна), Борис Михов (Софийската математическа гимназия „Паисий Хилендарски”) и Андрей Стефанов (Първа частна математическа гимназия в София), обяви ръководителят на отбора. Негов помощник ще бъде Емил Инджев, който също е бивш състезател.
И още за олимпиадата:
"Конкуренцията е огромна, това е най- престижното, най- елитното състезание в света. България е на пето място в световната ранглиста по брой медали от международни олимпиади. Статистиката се води от 1989 г., когато именно у нас е проведена първата олимпиада по информатика в град Правец“, разказва Румен Михов, координатор на лагер-школата по информатика в Ямбол.
Михов е възпитаник на ямболската ПМГ „Атанас Радев” и носител на медали от международни състезания и олимпиади още като гимназист. В момента е сред ръководителите на националния ни отбор по информатика като представител на Факултета по математика и информатика в СУ.
Опитът показва, че провеждането на лагер школи е от изключителна важност за младите информатици, но заниманията с децата трябва да започнат навреме, каза Илиян Йорданов и съветва подготовката да започне в пети клас. Същевременно продължава тенденцията с информатика да се занимават главно момчета. Доказва го и провелата се в Ямбол лагер школа, където от близо 60 ученици, представители на природо-математически гимназии от цялата страна, само 6 са момичета.
Каква е ролята на държавата за развитието на информатиката?
"Държавата в последните години в лицето на Министерство на образование и науката направи немалко за насърчаване на обучението по информатика. Инвестираха се повече средства за лагер-школи, контролни състезания на отбори. Като цяло наблюденията ми са, че у нас държавата влага повече средства в този вид обучение, за състезания също, в сравнение със съседните нам държави“, допълни Илиян Йорданов.
По темата слушайте в звуковия файл.
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..
Колегите в Симфоничния оркестър на БНР заслужават голяма обществена подкрепа, заяви в интервю пред БНР Нели Трошева, диригент и основател на..