Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празник на реколтата и сетивата в село Горна Бела речка

5
Празника на реколтата и сетивата в село Горна Бела речка
Снимка: Мариана Асенова

Задуха вятър, заваля дъжд и стана студено. Есента е тук и ни напомня за себе си с промяната във времето, с падането на листата, с есенните плодове и зеленчуци. Цветно, красиво и уютно.

Поемаме в посока Северозападна България. Пътят до там е час и четиресет минути от столицата и само на половин час от Монтана и Враца. 

Поканени сме на Празника на реколтата и сетивата в село Горна Бела речка. Селото е сгушено до река, на което и дължи името си. Жителите му са малко, но пък са много гостоприемни.


Селото пази атмосферата на повечето малки села у нас. Нито е туристически обект, нито бизнес център. Съвсем обикновено село. Необикновеното е, че селото умее да празнува. 

Природата там е щедра, зимата студена, а лятото прохладно. Земята ражда и дарява изобилие, каквото градският човек не е вкусвал от години. Хората на село пазят връзката си със земята и тя щедро им се отплаща. 

Няма аз да изреждам какви продукти ще бъдат показвани на празника в събота, 5 октомври, това ще ни разкаже нощният ни гост Мариана Асенова. Мариана е обучител – връзки с природата и ментор на родители на будни деца.


Посветила се е на каузата да прави връзка на децата от града с природата на село и то именно в Бела речка. Странно и непонятно е за нас възрастните, как децата днес нямат ясна представа от къде идва храната на масата, как раждат дърветата и земята. 

Те не са виждали това, не са помагали на баба и дядо, стоят пред компютрите и са потопени в он-лайн среда. Защо е важно това, което прави Мариана и за идеята на Празника в Горна Бела речка да ви накара да преживеете усещането, какво е да си безгрижен човек.

"Това е празник на даровете, които получаваме от родните си места, а с годините прибавихме и сетивата към това празнуване мв този богат преходен сезон между есента и зимата, сподели Мариана Асенова.

Връзката с природата е в основата на този празник, който да ни покаже, че цяла България е пълна с такива чудесни места, където човек може да намери себе си. А самото село Горна Бела речка е част от на Природен парк - "Врачански Балкан", допълни Асенова.


Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38