Задуха вятър, заваля дъжд и стана студено. Есента е тук и ни напомня за себе си с промяната във времето, с падането на листата, с есенните плодове и зеленчуци. Цветно, красиво и уютно.
Поемаме в посока Северозападна България. Пътят до там е час и четиресет минути от столицата и само на половин час от Монтана и Враца.
Поканени сме на Празника на реколтата и сетивата в село Горна Бела речка. Селото е сгушено до река, на което и дължи името си. Жителите му са малко, но пък са много гостоприемни.
Селото пази атмосферата на повечето малки села у нас. Нито е туристически обект, нито бизнес център. Съвсем обикновено село. Необикновеното е, че селото умее да празнува.
Природата там е щедра, зимата студена, а лятото прохладно. Земята ражда и дарява изобилие, каквото градският човек не е вкусвал от години. Хората на село пазят връзката си със земята и тя щедро им се отплаща.
Няма аз да изреждам какви продукти ще бъдат показвани на празника в събота, 5 октомври, това ще ни разкаже нощният ни гост Мариана Асенова. Мариана е обучител – връзки с природата и ментор на родители на будни деца.
Посветила се е на каузата да прави връзка на децата от града с природата на село и то именно в Бела речка. Странно и непонятно е за нас възрастните, как децата днес нямат ясна представа от къде идва храната на масата, как раждат дърветата и земята.
Те не са виждали това, не са помагали на баба и дядо, стоят пред компютрите и са потопени в он-лайн среда. Защо е важно това, което прави Мариана и за идеята на Празника в Горна Бела речка да ви накара да преживеете усещането, какво е да си безгрижен човек.
"Това е празник на даровете, които получаваме от родните си места, а с годините прибавихме и сетивата към това празнуване мв този богат преходен сезон между есента и зимата, сподели Мариана Асенова.
Връзката с природата е в основата на този празник, който да ни покаже, че цяла България е пълна с такива чудесни места, където човек може да намери себе си. А самото село Горна Бела речка е част от на Природен парк - "Врачански Балкан", допълни Асенова.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..