Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симеон Цончев: Това е една добра и светла история

Съвременни будители успяват да създадат "Училище за надежда"

Анимари Димитрова: Искаме да отворим повече пътища, възможности и светове за децата

| Интервю
Училище за надежда
Снимка: Facebook - Училище за надежда

Видяхме деца с искрящи очи и хора, които дават всичко от себе си за тях. Това разказа пред БНР  Симеон Цончев. Той е продуцент на филма "Училище за надежда", който тръгва по кината от първи ноември.

Лентата разказва за училище "Димитър Екимов" във великотърновското село Русаля. Там вече десет години спасяват деца от бедни семейства, като им се осигуряват качествено образование, възпитание и грижа.

Създатели на учебното заведение са актьорите Златко Златков и Анимари Димитрова. Те продават собственото си жилище в София и прекъсват актьорската си кариера, за да се посветят на децата. 

"Тръгнахме по този път осъзнато и с огромно желание. Искаме да им отворим повече пътища, възможности и светове". 

Симеон Цончев разказа, че е открил училището благодарение на Яна Алексиева, която е и режисьор на филма.

"Образованието дава възможност на децата да изберат сами това, което искат да правят. Тук виждам надеждата". 

Димитрова разказа в предаването "Преди всички", че първата стъпка на екипа е била да направи капсули на времето за децата, които са в училище.

"И след няколко години да им пуснат всичко, за да видят какво са мислили, за какво са мечтаели и как са виждали света. За децата всичко беше като на игра. Толкова се радваха, когато екипът идваше при нас!" 

Учениците живеят през цялата учебна година в пансион към учебното заведение.

"Някои от тях остават при нас дори и по време на ваканциите. В момента имаме 25 деца, които са от предучилищна група до седми клас. 

Заложили сме четири пътеки на изкуството – танц, музика, театър и приложно изкуство. Това са неща, с които те се занимават всеки ден. Изкуството развива ума, въображението и емоционалната интелигентност". 

Подкрепата във финансово отношение за нас е много важна, посочи Димитрова. 

"Трудно е, нямаме тази устойчивост, която бихме искали".

Огромното им желание е да разширят дейността си. Недостигът на средства е това, което ги спира да работят с повече деца. 

Не е лесен и подборът на ментори и учители, обясни тя. 

"Тези хора, които са тук, са малко по-различни. Те са заредени с желание и любов към децата".

Много се надяваме този филм да стигне до сърцата на повече хора и те да припознаят това, което се случва тук, призна Димитрова.

Цончев отбеляза, че трябва да сме любопитни. 

"Това е нещо чисто, което ще ни зареди с позитивни емоции, една добра и светла история.

Много ми се иска да си спомним за българските будители и годините, в които се изгражда новата българска държава, а умните хора инвестират в образование".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42
Георги Еленков

Накъде върви детското правосъдие през 2025 г.?

Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области.  Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..

публикувано на 26.03.25 в 11:59
Боряна Григорова

Боряна Григорова: Как да не се спъваме в камъни, които са зад гърба ни

Детството, социалната среда, травмите, любовта на родителите, всичко това оказва влияние върху поведението и отношенията ни като възрастни . В комуникацията си с другите, емоционално отдаваме част от себе си и съответно акумулираме от тях техните настроения и нагласи. Оглеждаме се едни в други и си влияем. Това ни издига или руши. Може..

публикувано на 25.03.25 в 10:41

"Не" на болестта... "Българска история" с два билборда срещу хазартната реклама

Хазартът е част от ежедневието на почти всяко българско семейство. Той е феномен, за който все по-често ще се говори .  Това заяви пред БНР Иван Кънчев от Сдружение "Българска история". От сдружението подеха инициатива да им бъде предоставено рекламно място, което срещу заплащане те да ползват, за да бъде написано " Наехме този билборд, за да..

публикувано на 25.03.25 в 10:30
Снимката е илюстративна

Психологът Георги Добринов: Нашата цел е да изведем децата от моделите на насилник и жертва

Сред запазените писма на Иван Милев е едно от 5 май 1923 година – до Анна Пашова. В него художникът споделя: "Моят свят е приказен: всеки ден носи нови цветя, всяка нощ носи нови светове". Спомних си за тези думи, докато водих разговор с  психолога Георги Добринов , който ще чуете да казва:  "Когато работим, винаги е приказно.  Много..

публикувано на 24.03.25 в 12:06