Изолирана ли е Русия? Президентът Владимир Путин направи всичко възможно, за да може и в собствената му държава, и в целия свят звучно да отекне отговор "Не!", независимо от западните санкции заради войната на Кремъл срещу Украйна и потенциалното му сътрудничество единствено с авторитарни или близки до авторитаризма режими. Тази категоричност обаче не се видя на кадрите, когато китайският президент Си Цзинпин закъсня с няколко минути и накара Путин да чака сам пред знамената на двете държави.
"Не бих търсил кой знае какво послание в това действие. Президентът Си пътува до Казан и неговото присъствие, както и казаното от него, е доста ясна подкрепа за Путин в този момент. Китай му осигури възможност да представи своето шоу", смята Райнхолд Брендер от белгийския кралски институт за международни отношения "Егмонт". Китай - втората по големина икономика в света, беше най-силното присъствие в Казан. И хвърля все по-дебела сянка върху Русия, която според октомврийските данни на МВФ е извън топ 10 по БВП.
"БРИКС не е алтернативен глобален ред сам по себе си, защото блокът включва държави с коренно различни възгледи за света. Някои от тях са с изрично антизападна представа за глобалния ред - Русия, Китай, Иран... Но Индия например не е антизападно настроена. По-скоро "незападно", казва Дейвид Любин, водещ експерт за развиващите се икономики в британския кралски институт "Чатъм хаус".
"Предвид напрегнатите отношения между Индия и Китай в най-различни области, те едва ли биха се споразумели за много неща, макар и да седят около една и съща маса. И дори само по тази причина е доста трудно да си представим БРИКС като някакъв вид алтернатива на глобалния ред", изтъква Любин.
Блокът основа своя собствена кредитна институция - Нова банка за развитие, оглавявана от бившия бразилски президент Дилма Русеф. Кредиторът се представя като алтернатива на Световната банка и логично - оспорва доларовата доминация.
"Новата банка за развитие, която беше един от водещите и знакови проекти на БРИКС, всъщност не потръгва. Тя предлага заеми, които са неизмеримо малки в сравнение с отпусканите от Световната банка безвъзмездни средства и кредити", посочва Райнхолд Брендер.
Това само по себе си показва, че подобен мащабен проект не може да бъде развит за година или две, особено между страни, които имат доста противоположни интереси. И все пак - при всяко покачване на лихвите от Федералния резерв, международният капитал се изтегля от по-нестабилните валути на развиващите се страни. Освен това потенциално влошаване на отношенията с Вашингтон може да доведе до санкции, блокиране на достъпа до международната платежна система SWIFT - нещо, което Русия изпитва на гърба си заради войната си срещу Украйна, допълва Дейвид Любин:
"Може би единственият въпрос, по който членките на БРИКС могат да постигнат пълно разбирателство, е общото желание да се премине отвъд господството на долара. Те искат да оперират в международна парична система, в която достъпът на развиващите се страни до капиталовите пазари не е един вид заложник на паричната политика на Съединените щати. Доларът има много предимства. Ликвиден е, няма никакъв капиталов контрол. Има огромен запас от активи, деноминирани в долари, в които може да се инвестира. Огромни са предимствата на щатската валута и елиминирането им би било изключително трудно."
Според експерта от "Чатъм хаус" е почти невъзможно намирането на алтернатива на долара и на западната платежна система. Единственият реалистичен вариант е дигитална валута, каквато вече има създадена от Китай. Това е MBridge. "M" идва от думата "множество", а "bridge" е английската дума за мост:
"MBridge е базирана на блокчейн платформа, която улеснява международния обмен на цифрови валути на централните банки. Тя е изключително ефикасна, въпреки че все още е в ембрионален стадий."
И трудно би проработила при продажба на петрол и природен газ, казва още Дейвид Любин. Запитан би ли се съгласила Саудитска Арабия - държава, която БРИКС би приветствала с отворени обятия - на разплащания, различни от доларовите, например ако Пекин реши да плати за саудитски петрол в китайски юани, той отбеляза:
"През последните няколко години Саудитска Арабия е реализирала средно 20 милиарда долара търговски излишък с Китай. След 5 години ще има сума в китайска валута на стойност 100 милиарда долара. Какво ще прави с цялото това количество, когато юанът има капиталов контрол? Струва ми се, че той ще остане характеристика на китайската финансова система още много, много години. Юанът е много по-малко полезен в международен план от долара."
Доста китайски банки са предпазливи в търговията с руски рубли заради потенциални вторични санкции от Съединените щати, а Америка е огромен пазар, който за нищо на света не бива да бъде губен от Пекин, смятат анализаторите, които отбелязват едно знаково отсъствие от Казан - на саудитския принц Мохамед бин Салман, за когото сътрудничеството по оста Вашингтон - Рияд е изключително важно.
Саудитска Арабия и Русия са ключови партньори в ОПЕК+, но това не попречи на Рияд да заплаши (заради членките, които не изпълняват уговорките за ограничаване на добива), че може да потопи цената на петрола - ключов приход в руския бюджет, особено когато военните разходи за раздути.
Индия от своя страна обаче се оказа противник на едно друго членство - на Турция. Анкара подаде молба за присъединяване към БРИКС, макар че и според Брендер, и според Любин - това е по-скоро само сигнал към Европейския съюз:
"Честно казано, ако Турция трябва да направи компромис с членството си в НАТО, за да се присъедини към БРИКС, тя няма да го направи. За Анкара членството в Северноатлантическия пакт е много по-ценно от потенциално членство в БРИКС."
За разлика от държавите в този блок, Турция има морска граница през Черно море и с Русия, и с Украйна, а търговията по този морски маршрут е важна за Анкара. Според Райнхолд Брендер всички държави участнички във форума в Казан са потвърдили предишните си позиции по отношение на войната на Кремъл срещу Украйна, които не включват ясно противопоставяне срещу нея. За повечето от страните от БРИКС горещите бойни действия са някъде далеч, а икономическите възможности, колкото и цинично да звучи, се увеличават. Какво означава това за Запада?
"Държавите, които търсят сътрудничество в БРИКС, се въздържат от присъединяване към лагера на Русия и Китай в геополитически план. По-скоро тези страни искат да имат допълнителни възможности в този многополюсния свят, който БРИКС подкрепя. Не им е изгодно да бъдат обвързани само с една от световните сили, например Съединените щати или Китай."
Именно затова сега е ред на Запада да предложи допълнителни възможности, убеден е Райнхолд Брендер. В противен случай всяка от тези срещи ще поставя по една тухла, или brick на английски език, в стената – метафора, харесвана от редица западни анализатори, между БРИКС с авторитарните му членки и западния демократичен свят.
За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..
" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ". Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...
3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..
На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..
Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет. Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига". " Всички производители трябва да осмислят..
Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран от ВСС, страда от известни дефекти. Появи се информация в публичното пространство, на която ВСС не даде ясен отговор за данни и обстоятелства в не добра светлина за кандидата за главен прокурор...
Ако КС се произнесе със становище, че не са открити достатъчно гласове, които да позволят на "Величие" да влезе в парламента, партията ще се обърне към..
Инцидентите в БДЖ ще продължат, това не може да се оправи с магическа пръчка. От 2 години и половина всичко тръгна надолу, не вярвах че всичко..
Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела . Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като..