Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Снимка: БГНЕС

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на София.

Изборът е, за да се тества "съжителството" на летището на столицата ни с бъдещите евентуални места за летене на безпилотни средства.

Засега в Европа няма подобни действащи пространства за безпилотни летателни средства. А какво остава за България. Но стартиралите преди около 2-3 години дискусии, бавно проправят път за реализиране на идеята. 

Преди повече от година обществеността на град Раковски беше запозната с плановете там да има обособено пространство. На ред са южните райони на София. Това обаче не се е случило, свидетелства кметът на район „Студентски“ Петко Горанов.

Горанов не отрича потенциала на подобна идея. Община "Студентска" в София вече си има дрон. С него обучен по правилата оператор, облита района, за да наблюдава за незаконно строителство, незаконни струпани земни маси, проверка на общинските покриви, за оглед на сгради, преди да се даде завършеност на строителството, следене на глутниците кучета...

Кметът на „Връбница“ – един от най- южните софийски райони, Здравко Клинков смята, че личното пространство на хората трябва да се пази.

Община "Връбница" няма собствен дрон, допълва Клинков. И потвърждава, че и до него не са стигали искания за разговор по темата за бъдещата зона. Като човек, който обаче притежава дрон, кметът на район "Връбница" Здравко Клинков е на мнение, че дори и да има тестова зона, ще трябва много добре да се мисли откъде да минават трасетата на дроновете.

Председател на Координационния съвет за въвеждане на U-space към МТС проф. Димо Зафиров коментира, че разговори с кметовете ще има. Но срок за създаването в южните райони на София на подобна зона все още няма.

Проф. Зафиров обаче е натоварен със задачата да информира и кметовете, и хората за плановете какво би се случило една такава контролирана обща зона за безпилотни летящи средства.

За летенето над урбанизираните територии дори ще има нужда от тримерна карта, която да показва ограниченията в определен район.

Най- сериозният аргумент за това, не само в южните райони, близки до летището в София, да има единно европейско пространство за дронове, е една страховита история, смята проф. Димо Зафиров.

Професор Димо Зафиров не крие недоволството си, че след среща със софийски заместник-кмет на голямата община не последвал друг интерес по темата за създаването на тестово пространство в южните райони на София. Но прогнозата на координатора по въвеждане на U-space към МТС е, че идва моментът, в който нещата ще трябва да се правят бързо.

И това може да не е дрон, а дори летящ автомобил. Кметовете на два от южните райони в София също виждат икономически аргументи, ако тестването на такъв район започне. Регулациите ще помогнат, свидетелства кметът на район "Студентски" Петко Горанов.

Кметът на район "Връбница" Здравко Клинков вижда регулирането на летенето в определени зони на дроновете като възможност за развитието на нови обществени услуги. Особено такива, нужни на трафика на улиците.

"Звучи като във филм, но един ден това ще е реалност, вярва Здравко Клинков.


Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

Райна Бояджиева: Ако акушерската професия е автономна, ще привлече повече желаещи

4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък.  48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..

публикувано на 01.05.25 в 10:10
Д-р Десислава Безинска-Шеинкова

Психолог: По отношение на рекламите за хазарт най-уязвимата част от обществото са децата

"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..

публикувано на 25.04.25 в 15:24