Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българи след наводненията във Валенсия: Невероятно е да се види солидарността на хората!

| Репортаж
Снимка: REUTERS

След наводненията в района на Валенсия хората се опитват да разчистят улиците и домовете си, да издирят изчезналите и да превозят телата на загиналите. Все още има труднодостъпни места в засегнатия район, където се разчита предимно на взаимопомощ. В района живеят десетки българи, които солидарно ежедневно се включват в необходимите дейности.  Репортерът на БНР Мила Младенова се свърза с българи, които живеят в наводнените южни предградия на Валенсия.

Българско семейство, което живее от 17 години в Испания в "Алфафар" – предградие на Валенсия - успява да се спаси от бързо нахлуващата вода, която достига на 30 см от тавана на жилището им, но губи цялото си имущество. Кристина Крумова е майка на 12 - годишно момиче и близнаци на 9 месеца:

"Живея на приземен етаж. На нивото на улицата съм. Започна да се пълни като море, да плуват колите. Звъни ми съседката и казва: "Да се качваме нагоре, защото ще ни залее". Нищо не взех - само телефона и бебета. Приятели приютиха дъщеря ми, която беше на курс по английски. Остана да спи там първата нощ. Беше ужасяващо! Нищо не ни остана. Всичко вече е история, но поне сме живи и здрави. Ако ни беше хванало през нощта, вратата не можеше да се отваря и нямаше да има откъде да излезем". 

След като водата спада, магазините са разграбени, включително и детските.

"Вече идват много доброволци"

Те раздават памперси и пюрета, консерви и пакетирани храни за пострадалите, каза Кристина Крумова:

"Има много помощ, но трябва много работна ръка. Има улици, които са затапени и непроходими, не може да се мине". 

Има голяма сплотеност между българите и останалите общности, живеещи в Испания, подчертава Кристина Крумова. Асоциацията "Св. София де Леванте"  и българското училище "Христо Ботев" в градчето Торент публикуват на страницата си във Фейсбук историята на семейството и банкова сметка за набиране на средства в тяхна помощ. 

Кристина получава предложение от добри хора да се премести в свободно жилище, но отказва тази помощ:

"Трябва да сме си тук и да се работи. Ако всеки зачезне, това няма да се оправи никога". 

Борислав Веселинов е собственик на високопроходим автомобил и е един от десетките доброволци, които превозват медицински специалисти и медикаменти, участват и в дейностите за освобождаването на пътищата:

"Водата ни изненада. Много хора загинаха, защото тръгнаха да си вадят колите от гаражите, понеже мислеха, че е леко наводнение". 

Ето как става организацията на доброволците:

"Ние сме клуб на хора с машини 4x4, които са високопроходими. Свързваме се със специалните части и с кметства, с отговорници, които имат нужда от нашата помощ. Правим това, което ни кажат. Имаше нужда доста по-рано да влязат военните и специалните служби, за да помогнат на хората. Има необходимост от медицински лица. Опитваме се да закараме всички, които имат тежки заболявания, в болниците. Работата не се дали на това дали са българи, или испанци. Тук се помага на абсолютно всички". 

Хората още не могат да осмислят случилото се и са в пълен шок, каза медицинската сестра Елеонора Стефанова, която живее в южното предградие "Масанаса":

"В момента положението е доста сериозно, защото всички шахти са задръстени. Има много кал по улиците. Ако има проливни дъждове, всичко това ще остане на повърхността. Това означава, че има отново опасност от наводнение. Все още сме в абсолютен шок. Невероятно е да се види солидарността на хората. Децата ми са на 15 и 16 години. Прекарват целия ден на улиците с лопати. Хиляди млади хора тръгват с лопати, с раници на гърба. Носят храна и туби с вода. На ръка! Положението е катастрофално! В момента има нужда от добри сърца. Материални неща като вода, храна, лопати. Има нужда и от емоционална подкрепа за хората". 
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51