Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българи след наводненията във Валенсия: Невероятно е да се види солидарността на хората!

| Репортаж
Снимка: REUTERS

След наводненията в района на Валенсия хората се опитват да разчистят улиците и домовете си, да издирят изчезналите и да превозят телата на загиналите. Все още има труднодостъпни места в засегнатия район, където се разчита предимно на взаимопомощ. В района живеят десетки българи, които солидарно ежедневно се включват в необходимите дейности.  Репортерът на БНР Мила Младенова се свърза с българи, които живеят в наводнените южни предградия на Валенсия.

Българско семейство, което живее от 17 години в Испания в "Алфафар" – предградие на Валенсия - успява да се спаси от бързо нахлуващата вода, която достига на 30 см от тавана на жилището им, но губи цялото си имущество. Кристина Крумова е майка на 12 - годишно момиче и близнаци на 9 месеца:

"Живея на приземен етаж. На нивото на улицата съм. Започна да се пълни като море, да плуват колите. Звъни ми съседката и казва: "Да се качваме нагоре, защото ще ни залее". Нищо не взех - само телефона и бебета. Приятели приютиха дъщеря ми, която беше на курс по английски. Остана да спи там първата нощ. Беше ужасяващо! Нищо не ни остана. Всичко вече е история, но поне сме живи и здрави. Ако ни беше хванало през нощта, вратата не можеше да се отваря и нямаше да има откъде да излезем". 

След като водата спада, магазините са разграбени, включително и детските.

"Вече идват много доброволци"

Те раздават памперси и пюрета, консерви и пакетирани храни за пострадалите, каза Кристина Крумова:

"Има много помощ, но трябва много работна ръка. Има улици, които са затапени и непроходими, не може да се мине". 

Има голяма сплотеност между българите и останалите общности, живеещи в Испания, подчертава Кристина Крумова. Асоциацията "Св. София де Леванте"  и българското училище "Христо Ботев" в градчето Торент публикуват на страницата си във Фейсбук историята на семейството и банкова сметка за набиране на средства в тяхна помощ. 

Кристина получава предложение от добри хора да се премести в свободно жилище, но отказва тази помощ:

"Трябва да сме си тук и да се работи. Ако всеки зачезне, това няма да се оправи никога". 

Борислав Веселинов е собственик на високопроходим автомобил и е един от десетките доброволци, които превозват медицински специалисти и медикаменти, участват и в дейностите за освобождаването на пътищата:

"Водата ни изненада. Много хора загинаха, защото тръгнаха да си вадят колите от гаражите, понеже мислеха, че е леко наводнение". 

Ето как става организацията на доброволците:

"Ние сме клуб на хора с машини 4x4, които са високопроходими. Свързваме се със специалните части и с кметства, с отговорници, които имат нужда от нашата помощ. Правим това, което ни кажат. Имаше нужда доста по-рано да влязат военните и специалните служби, за да помогнат на хората. Има необходимост от медицински лица. Опитваме се да закараме всички, които имат тежки заболявания, в болниците. Работата не се дали на това дали са българи, или испанци. Тук се помага на абсолютно всички". 

Хората още не могат да осмислят случилото се и са в пълен шок, каза медицинската сестра Елеонора Стефанова, която живее в южното предградие "Масанаса":

"В момента положението е доста сериозно, защото всички шахти са задръстени. Има много кал по улиците. Ако има проливни дъждове, всичко това ще остане на повърхността. Това означава, че има отново опасност от наводнение. Все още сме в абсолютен шок. Невероятно е да се види солидарността на хората. Децата ми са на 15 и 16 години. Прекарват целия ден на улиците с лопати. Хиляди млади хора тръгват с лопати, с раници на гърба. Носят храна и туби с вода. На ръка! Положението е катастрофално! В момента има нужда от добри сърца. Материални неща като вода, храна, лопати. Има нужда и от емоционална подкрепа за хората". 
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18