Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът: Училището трябва да го има, защото е фактор да съществува селото

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

В началното школо в тетевенското селце трима учители преподават на десет деца

| Репортаж
Снимка: БТА

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина.

Училището чества своя патронен празник и отбелязва 75-годишнината от създаването си.

Школото е построено през 1949 г. с доброволен труд на бригадири и на населението. По това време обучението се е провеждало в частен дом, разказва пред БНР Севдалина Манова, директор на училището.

Десетте деца са в две паралелки – една слята за ученици от първи до трети клас и една самостоятелна за четвъртокласници. Учителите са трима.

"Всички деца са от селото. Имаме две групи по интереси – народни танци и математика."

През 1991 г., когато Севдалина Манова постъпва като директор, учениците са били 24.

Средствата, които получават като защитено училище, им позволяват да се издържат.

"Даже през 2021 г. направихме ремонт на покрива с наши средства."

Оцеляването на училището е мисия за цялото село. През зимата, когато падне големият сняг, общината няма възможност да извозва деца другаде и не всички родители могат да водят децата си да учат на друго място, отбелязва училищният директор.

"Предизвикателството за мен е това – толкова години да успявам да съхраня училището, нещо ново да се създава. Предстои ни да изградим СТЕМ кабинет."

Миглена Андреева е учител за първа година.

"Това е дългогодишна мечта, животът така ме завъртя, че я постигам чак сега. Децата ме изпълват с много радост. Всеки ден получавам рисунки, обяснения в любов, много е хубаво!"

Росица Стефанова от Бабинци е посветила 36 години от живота си на местното училище.

"От нашето училище винаги излизат ученици с много добри и отлични резултати. Малкият брой на учениците дава възможност за индивидуална работа. Аз съм завършила в това училище началното си образование. Това е нашият дом."

"Ако закрият училището, детската, аз не виждам смисъл от кметството", казва и кметът на селото Сергей Манев. Той е категоричен, че "училището трябва да го има, защото е фактор да съществува селото".

Повече чуйте в звуковия файл. 

Снимки: БТА

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28
Александър Загоров

Александър Загоров: И зеленото бъдеще ще е кафяво!

Ако не беше "Марица Изток", тази зима щяхме да усетим колко сложно е да бъде животът ни без ток . Тази зима щеше да е критична за цялата държава. Това каза пред БНР Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ "Подкрепа", преди международна конференция за предизвикателствата пред енергийната индустрия при социално-екологичния преход...

публикувано на 21.03.25 в 10:29