Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът: Училището трябва да го има, защото е фактор да съществува селото

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

В началното школо в тетевенското селце трима учители преподават на десет деца

| Репортаж
Снимка: БТА

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина.

Училището чества своя патронен празник и отбелязва 75-годишнината от създаването си.

Школото е построено през 1949 г. с доброволен труд на бригадири и на населението. По това време обучението се е провеждало в частен дом, разказва пред БНР Севдалина Манова, директор на училището.

Десетте деца са в две паралелки – една слята за ученици от първи до трети клас и една самостоятелна за четвъртокласници. Учителите са трима.

"Всички деца са от селото. Имаме две групи по интереси – народни танци и математика."

През 1991 г., когато Севдалина Манова постъпва като директор, учениците са били 24.

Средствата, които получават като защитено училище, им позволяват да се издържат.

"Даже през 2021 г. направихме ремонт на покрива с наши средства."

Оцеляването на училището е мисия за цялото село. През зимата, когато падне големият сняг, общината няма възможност да извозва деца другаде и не всички родители могат да водят децата си да учат на друго място, отбелязва училищният директор.

"Предизвикателството за мен е това – толкова години да успявам да съхраня училището, нещо ново да се създава. Предстои ни да изградим СТЕМ кабинет."

Миглена Андреева е учител за първа година.

"Това е дългогодишна мечта, животът така ме завъртя, че я постигам чак сега. Децата ме изпълват с много радост. Всеки ден получавам рисунки, обяснения в любов, много е хубаво!"

Росица Стефанова от Бабинци е посветила 36 години от живота си на местното училище.

"От нашето училище винаги излизат ученици с много добри и отлични резултати. Малкият брой на учениците дава възможност за индивидуална работа. Аз съм завършила в това училище началното си образование. Това е нашият дом."

"Ако закрият училището, детската, аз не виждам смисъл от кметството", казва и кметът на селото Сергей Манев. Той е категоричен, че "училището трябва да го има, защото е фактор да съществува селото".

Повече чуйте в звуковия файл. 

Снимки: БТА

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01