Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Много от тези сайтове имитират реалните с почти 100% дублаж на съдържание, но има и леки подсказки

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Съветът на експерта: От рискови сайтове да се пазарува с виртуални банкови карти

| Интервю
Снимка: Архив
Чуй новината! Чуй новината:

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври, сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. 

Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика към съда и прокуратурата и развива свой бизнес в сферата на киберсигурността. 

Много от тези сайтове имитират реалните с почти 100% дублаж на съдържание, но има и леки подсказки - дребни детайли, които биха убегнали на някого, който просто иска да си купи нещо на оферта, пояснява той.

Да бъдем по-наблюдателни и да търсим издаващите ги следи, като например сгрешено изписване на името на сайта в регистрирания домейн, съветва специалистът. Правописната грешка обаче може да остане незабелязана. 

Целта: извличат информацията от банковата карта, проверяват наличността в нея и изтеглят, каквото могат, разказва експертът.

Ниските цени или награди са най-честите примамки, предупреждава Обретенов. 

Обретен Обретенов

Един от най-сигурните инструменти за безопасни онлайн плащания са виртуалните карти, в които има лимит на сумата и не се предоставя достъп до цялата разплащателна сметка, посочва още Обретен Обретенов.

Финтех компаниите предлагат застраховки и условия за връщане на част от загубените средства при рискови покупки, но на първо място е добре да следим активността по картата, за да хванем съмнителни транзакции навреме, отбелязва експертът. 

За да не ставаме жертва на т.нар. фишинг атаки, трябва да внимаваме и да не отварям дълги линкове със смесени знаци, изпратени по електронните ни пощи. Имейли от банки, изискващи спешност за някакво действие, указват, че става въпрос за измама, подчертава той.

"Самият имейл, ако иска да ни измами, винаги ще приканва към бързо действие. В този случай хората действат без да мислят. Това се нарича социално инженерство."

Чуйте повече по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28
Александър Загоров

Александър Загоров: И зеленото бъдеще ще е кафяво!

Ако не беше "Марица Изток", тази зима щяхме да усетим колко сложно е да бъде животът ни без ток . Тази зима щеше да е критична за цялата държава. Това каза пред БНР Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ "Подкрепа", преди международна конференция за предизвикателствата пред енергийната индустрия при социално-екологичния преход...

публикувано на 21.03.25 в 10:29