Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите. Според психолозите освен с децата, трябва да се работи и с родителите.
Основните емоции, разпознаваеми от тийнейджърите са били страх и гняв. Страх от нищо и никого и без признаване на авторитети, без спазване на граници в общуването.
Четиримата психолози, работили по проекта, са се срещнали с над 300 деца.
"Ако психиката не е наред с децата, то се отразява и върху физическото им състояние", коментира Боян Боев, президент на организацията.
"Те знаят, че родителското тяло не е винаги правилният модел за подражание, това е хубаво – всяко поколение да вижда грешките на предходното. Няма значение видът на гимназията и нейният престиж относно дисциплината на учениците", споделя впечатленията си от проекта той.
Първият извод е, че голяма част от децата не разпознават палитрата от емоции, освен страх и гняв, отбелязват психолозите Даниела Стоянова, Елка Йорданова и Маргарита Гецова.
"По-голям процент не могат да разпознават емоциите. Изключително малък процент от децата вкъщи разговарят за емоциите, а това е важно."
"Децата споделяха, че това е модел на поведение от семейството, те се оприличаваха на единия от своите родители. Гневът е изразен като поведение, а по отношение на страха казват, че не изпитват страх от нищо, нищо и никой не ги плаши."
Психолозите откриват, че с проявата на непукизъм обикновено се прикрива защитна агресия, а когато има такава агресия, отдолу стоят неосъзнати страхове.
След срещите с учениците става ясно, че момичетата са били по-активни при обсъждането на емоциите, както и че деца, които имат видим проблем, мълчат.
Добрата новина е, че психолозите работят индивидуално с деца, водени от родителите, но и че в гимназиалния етап тийнейджърите проявяват самоинициатива.
"Родителите обичат да водят децата, когато видят проблема при децата, без да осъзнават, че проблемът тръгва от тях."
Ако са емоционално образовани и психически стабилни, родителите ще намерят време за децата си, смятат психолозите.
Причините за проблемите, които възникват в семейството между родители и деца, са и тема на новооткритото в началото на месеца "Училище за родители", чиято втора сесия ще се проведе на 12 декември.
По инициатива на Ротари клуб – Силистра преди година бяха прегледани около 600 деца от пети до седми клас за гръбначни изкривявания, а преди две години близо 900 деца преминаха офталмологични прегледи.
Повече чуйте в звуковия файл.
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..