Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

| Интервю
Снимка: генерирана с Midjourney

Има ли около нас неочаквани радиоактивни опасности?

Оказва се, че да! Светят и тиктакат...

Става дума за часовниците с радиева боя, произвеждани след края на XIX век. За някои хора тези предмети, съхранили духа на историята, притежават голяма колекционерска стойност, често и сантиментална, но дали притежателите са запознати с рисковете? "Изотопия" провери на какво се излагате, ако сте собственик на радиев часовник.


Радият е открит в края на XIX век от съпрузите Пиер и Мария Кюри, припомня учителят по история и археолог Момчил Кузманов. Тогава учените добавят към познатите ни елементи още два – радий и полоний. Мария е сред най-ентусиазираните от радия. Работи без предпазни средства. Умира на 66 години. Смята се, че ако не се бе излагала на радиоактивното въздействие, би доживяла по-достолепна възраст.


Проф. Добромир Пресиянов от Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" е с 30-годишен опит в преподаването на "Дозиметрия" и "Радиационна защита". Разказва, че радият е използван най-много в светещите бои. Влиза в масовото производство бързо. Примерът е с военната техника през Първата световна война, но не само.

"Той се е използвал и за медицински и псевдомедицински цели. Това, че свети, въздейства върху и унищожава туморни клетки, предопределя интереса към него и употребата му в медицината. Използван е във всякакви продукти: слънцезащитни и други кремове, тонизиращи напитки и часовници", допълва Момчил Кузманов.

"Радиоактивността на радия е многократно по-висока от тази на урана, ако бъдат сравнявани еднакви масови количества. Близостта с радия крие рискове. Попаднал в организма, той се отлага избирателно в костите, тъй като химически наподобява калция. В костите радият може да се натрупва практически без да се извежда, защото извеждането от костната система е много бавен процес.

Когато се говори за близост до радиев източник, се отделя инертният радиоактивен газ радон. През 2009 г. Световната здравна организация обяви, че облъчването с Радон 222 (най-вече в затворени пространства) е втората причина за белодробен рак след тютюнопушенето", подчертава проф. Пресиянов.


  • А можем ли да са предпазим от радиоактивния си часовник, ако го съхраняваме в оловна кутия?

  • Какво да направим, ако решим да се отървем от опасния часовник у дома?

  • Кои са радиевите момичета?

  • Какви са мерките за безопасност в България днес?

Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл.

Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

По публикацията работиха: Виолета Борисова, Лора Търколева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Храма Св. Иван Рилски в село Горни Угорелец

"Счупена вяра" - фотопроект с мисия за възстановяване на храмове у нас

В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..

публикувано на 22.04.25 в 10:58

Дарителска кампания за нов храм в село Тученица

Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева .  Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма.  За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..

публикувано на 21.04.25 в 17:43

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Ученици от София ще защитават свой проект пред космическото общество на САЩ

„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..

публикувано на 20.04.25 в 10:56

Божият кръст беше издигнат в разрушеното гето в "Захарна фабрика"

Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..

публикувано на 20.04.25 в 06:18
Бена и Богомил с едно от момичетата

Незрящо семейство отглежда двете си деца в бивше работническо общежитие

Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин.  Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище.  Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..

публикувано на 19.04.25 в 12:27
Мийя Лимберг и кученцето Бела

Щастливата развръзка за Белла и Били - две кученца по време на войната в Газа

За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки.  Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..

публикувано на 19.04.25 в 09:18