Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

| Интервю
Снимка: генерирана с Midjourney

Има ли около нас неочаквани радиоактивни опасности?

Оказва се, че да! Светят и тиктакат...

Става дума за часовниците с радиева боя, произвеждани след края на XIX век. За някои хора тези предмети, съхранили духа на историята, притежават голяма колекционерска стойност, често и сантиментална, но дали притежателите са запознати с рисковете? "Изотопия" провери на какво се излагате, ако сте собственик на радиев часовник.


Радият е открит в края на XIX век от съпрузите Пиер и Мария Кюри, припомня учителят по история и археолог Момчил Кузманов. Тогава учените добавят към познатите ни елементи още два – радий и полоний. Мария е сред най-ентусиазираните от радия. Работи без предпазни средства. Умира на 66 години. Смята се, че ако не се бе излагала на радиоактивното въздействие, би доживяла по-достолепна възраст.


Проф. Добромир Пресиянов от Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" е с 30-годишен опит в преподаването на "Дозиметрия" и "Радиационна защита". Разказва, че радият е използван най-много в светещите бои. Влиза в масовото производство бързо. Примерът е с военната техника през Първата световна война, но не само.

"Той се е използвал и за медицински и псевдомедицински цели. Това, че свети, въздейства върху и унищожава туморни клетки, предопределя интереса към него и употребата му в медицината. Използван е във всякакви продукти: слънцезащитни и други кремове, тонизиращи напитки и часовници", допълва Момчил Кузманов.

"Радиоактивността на радия е многократно по-висока от тази на урана, ако бъдат сравнявани еднакви масови количества. Близостта с радия крие рискове. Попаднал в организма, той се отлага избирателно в костите, тъй като химически наподобява калция. В костите радият може да се натрупва практически без да се извежда, защото извеждането от костната система е много бавен процес.

Когато се говори за близост до радиев източник, се отделя инертният радиоактивен газ радон. През 2009 г. Световната здравна организация обяви, че облъчването с Радон 222 (най-вече в затворени пространства) е втората причина за белодробен рак след тютюнопушенето", подчертава проф. Пресиянов.


  • А можем ли да са предпазим от радиоактивния си часовник, ако го съхраняваме в оловна кутия?

  • Какво да направим, ако решим да се отървем от опасния часовник у дома?

  • Кои са радиевите момичета?

  • Какви са мерките за безопасност в България днес?

Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл.

Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

По публикацията работиха: Виолета Борисова, Лора Търколева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Бесарабско отпразнуваха 24 май

В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..

публикувано на 25.05.25 в 07:03

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания и за ин витро процедури

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата е на Фондация „Искам бебе“ и стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на лаборатория в страната важни репродуктивни изследвания бяха на..

публикувано на 25.05.25 в 06:26
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..

публикувано на 24.05.25 в 06:50