Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Ганев: Западният свят се раздели в поставянето на зелени цели

"Поставянето на зелени цели означава по-големи разходи, което е удар по конкурентноспособността"

| Интервю
Петър Ганев
Снимка: БТА

Европа води световната надпревара в поставянето на зелени цели. След промяната на политиката в САЩ обаче става все по-трудно. Едно е, когато Западният свят, развитите страни, поставят зелени цели и се опитват да ги следват. Друго е, когато и Западният свят се раздели и остане само Европа.

Този коментар направи пред БНР икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев. ИПИ е представил доклад, посветен на реформите в енергетиката и политиките за климата в Европа в условия на глобална надпревара.

По думите му, поставянето на зелени цели означава по-големи разходи, което пък е удар по конкурентноспособността.

"Европа трябва да намери подход към решаването на зеления въпрос по начин, който ѝ позволява да бъде конкурентноспособна."

Не може да очакваме, че цялата тази политика по посока на зеления преход ще изчезне. Дори най-крайните защитници на свободния пазар не говорят за зачертаване на зелената политика, поясни икономистът в предаването "Хоризонт до обед".

В определен сектор или определени домакинства може да има таргетирани мерки - насочена политика, подобно на социалната, там, където тази цена наистина създава проблем, подчерта Ганев относно субсидирането на бизнеса за цената на тока.

Заради политическата нестабилност е била направена отворена програма за всички над определен праг на цените на електроенергията, без значение дали става дума за баничарница или за най-голямата рафинерия, изтъкна той.

Има много технологични начини да се намалят емисиите. Въпросът е системата да дава равен старт на всяка от технологиите. Не ние през политика – европейска или наша, да посочваме вятъра или слънцето, отбеляза Петър Ганев.

Нашата енергетика винаги е била наситена с корупционни скандали, злоупотреби, влияние и опити за влияние. Това е един от секторите с много големи финансови потоци, заяви експертът. Според него на този фон пробитите институции съдействат за реализирането на корупцията.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Новопоетият дълг за годината достигна 1,5 милиарда лева

Новопоетият дълг за годината достигна 1,5 милиарда лева. Това е сумата, след като Министерството на финансите преотвори в понеделник за четвърти път емисия тригодишни държавни ценни книжа на седмия за тази година търг. Емисията е деноминирана в левове, с падеж на 22 януари 2028 .г и годишен лихвен купон от 2,75%. От сайтовете на финансово..

публикувано на 08.04.25 в 20:53

24-часова жп стачка в Италия

Поредна 24-часова стачка на железопътния транспорт в Италия с начален час 21 часа местно време на 8-и април. На 9-и стачкува за 4 часа въздушният транспорт. Протестите в жп транспорта ще продължат и през следващите дни.   В националния протест, организиран от различни синдикати, участва целият персонал от железопътния транспорт. Искат се..

публикувано на 08.04.25 в 20:42
Върховният командир на съюзническите сили в Европа, генералът от армията на САЩ Кристофър Каволи.

Високопоставен американски генерал заяви, че САЩ не трябва да намаляват присъствието си в Европа

Най-високопоставеният американски генерал в Европа заяви днес, че САЩ трябва да запазят военното си присъствие на континента на настоящото ниво в момент, когато Пентагонът преразглежда ангажиментите си по света след встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп, предаде "Ройтерс". Въоръжените сили на САЩ разполагат с повече от 100 000..

публикувано на 08.04.25 в 20:30
Карълайн Левит, говорител на Белия дом

Белият дом: САЩ ще наложат от полунощ общо мито в размер на 104% на китайските стоки

Съединените щати ще наложат общо мито от 104% на китайските стоки от полунощ (00.01 часа вашингтонско време или 07.01 часа българско време) в сряда (9 април), заяви прессекретарят на Белия дом Карълайн Левит, предаде Ройтерс. Тя обоснова това решение с нежеланието на Пекин да отмени отвените мита в размер на 34% спрямо американски стоки до..

публикувано на 08.04.25 в 20:14
Заседание на временната комисия относно проблемите с безопасността на движението по пътищата

Министерството на правосъдието с пакет от законодателни промени за делата за катастрофи

В Министерството на правосъдието е изготвен пакет от законодателни промени срещу забавянето при делата за тежки пътнотранспортни произшествия, който е публикуван за предварително обществено обсъждане от 7 април до 7 май, каза ресорният заместник-министър Спаска Кинчева на заседание на временната парламентарна комисия относно проблемите с..

публикувано на 08.04.25 в 20:06

Въвежда се временна организация ва движението по международни път Кюстендил-ГКПП-Олтоманци

Въвежда се временна организация на движението по международния път Кюстендил-ГКПП-Олтоманци заради ВиК ремонти в с. Соволяно, казаха експерти. Ще се копае по самото платно на пътя - над 1 километър, като ежедневно по трасето ще има техника, екипи, доставка на материали. Изготвен е план, съгласуван с Областното Пътно управление и КАТ, за..

публикувано на 08.04.25 в 19:55

Милен Керемедчиев: Турция в момента има огромен шанс да увеличи търговския си обмен с ЕС

Фирмите от Европа и Китай, на които президентът на Съединените щати  Доналд Тръмп наложи по-високи мита, могат да инвестират в Турция, заявиха от Истанбулската търговска камара. Американският президент наложи митническа ставка за внос на стоки от Турция в размер на 10 процента. В същото време Европейският съюз ще плаща 20 процента, а Китай -..

публикувано на 08.04.25 в 19:47