Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Списание ЛИК посвети брой на 90-годишнината на БНР

Снимка: Ани Петрова
Чуй новината! Чуй новината:

През февруари списание ЛИК посвети брой на Българското национално радио (БНР). На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост.

Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години по-късно". То ще бъде представено на 25 февруари (вторник) от 17.00 часа в Мраморното фоайе на БНР на бул. "Драган Цанков" 4. 

Събитието ще бъде съпътствано от откриването на изложба "90 години БНР – радиото на поколения Българи", която представя фото и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и БТА.

Във въведението на ЛИК генералният директор на БТА Кирил Вълчев посочва, че този брой на списанието е "обяснение в любов към радиото".

"А тази любов е лично преживяване за много хора – за създаващите БНР през годините, за гостите в ефира му и за неговите слушатели", пише той.

Вълчев допълва, че в изданието има още един важен знак:

"Tой е общо дело на БНР и БТА като пример за сътрудничество, което може да прави българите по-успешни, а резултатите от усилията ни по-добри, когато сме водени от любов в делата си".

Генералният директор на БТА припомня, че част от развитието на това десетилетно сътрудничество е новото предаване "Радио ЛИК" по програма "Христо Ботев" на БНР, което представя новите броеве на списанието на БТА всеки месец.

"Аудиторията винаги е на първо място", казва в интервю за списание ЛИК генералният директор на БНР Милен Митев. Той допълва, че медията подкрепя българското изкуство и особено младите творци.

"Не е нужно всички да ни харесват, но всички ще ни уважават, ако спазваме ясни принципи в работата си. Уверен съм, че най-силните години тепърва са пред нас", посочи Митев и добави:

"Днешното време изисква, освен да разказваме историите на другите, да се научим да разказваме увлекателно и собствената си история", коментира той.

Освен това припомня, че не бива да се забравя, че "освен медия БНР е и културен институт, дом на шест музикални състава на световно ниво и най-голямото звукозаписно студио в страната".

През годините на директорския пост на радиото са били различни личности – мъже и жени, които са подпомогнали развитието и адаптирането му към промените на историческото време. Какви са били директорите на медията, как са се отнасяли към служебните си задължения и как е изглеждало радиото, погледнато през техните очи, или пък какви са били самите те, разгледани през спомените на техни съвременници и колеги, може да се научи от архивния фонд на БНР. Откъси от предоставени от архива на БНР записи с интервюта и изказвания на ръководители на радиото са поместени на страниците на ЛИК. Те започват с думи на  Сирак Скитник, който пръв оглавява Радио София през 1935 г., и стигат до Андон Балтаков, който е начело на радиото до август 2021 г.

Членове на Управителния съвет, както и на Обществения съвет на БНР се включват в две анкети, организирани от изданието на БТА. Албена Миланова, Димитър Димитров и Теодосий Спасов от Управителния съвет на БНР говорят за ролята на радиото в обществото днес и за неговото бъдеще, както и за регионалните програми и за целите, които стоят пред медията в момента.

Милена Димитрова, Ваня Монева, Огнян Траянов, Радина Велчева и Сава Димитров от Обществения съвет дават отговор на въпроса "Каква е днес обществената мисия на Българското национално радио?". 

Сред авторите на броя е Даниел Ненчев, журналист и ръководител на отдел "Стратегическо развитие" на БНР, който описва какво е радиото днес. Сред акцентите в статията му са актуалните проекти; целите, тенденциите и плановете, някои от важните истории на медията и възгледите, мотивите и надеждите на младите хора в екипа.

В анкетата, озаглавена "Радиото е магия – невидима и дръзка", дългогодишни радиожурналисти разказват за опита си в медията. Божана Димитрова, Диана Янкулова-Тренева, Лили Маринкова, Михайлина Павлова, Силвия Великова, Силвия Чолева и Чавдар Стефанов споделят как радиото се превръща за тях в съдба, кои са някои от ярките спомени в кариерата им и какво ще бъде бъдещето на радиото в свят, в който технологиите се развиват с невероятна скорост.

"Радиото отброява секундите на живота", казва през 2003 г. проф. д-р Веселин Димитров (1938-2009). Благодарение на два записа от архива на БНР читателите на ЛИК могат да проследят как изглежда историята на радиото, разгледана през неговия опит и знания.

"Натиск и съпротива" е заглавието на статията на доц. Вяра Ангелова, в която тя разглежда моменти в историята на радиото, които провокират журналистите да изразят своето недоволство. Тя се спира на някои от знаковите протести и кризи в БНР след 1989 г. Според нея, чрез тях се откроява продължаващата роля на БНР сред медиите и обществото: "Роля на непокорна медия, която периодично е подлагана на натиск, но която му се съпротивлява публично", пише доц. Ангелова.

В тематична хронология в ЛИК е проследена историята на радиото и по начина, по който тя е била отразена в емисиите и бюлетините на БТА.

Списанието завършва с интервю с проф. Боян Добрев – автор на мултимедийна изложба за историята на БНР, с която през януари бе дадено началото на честванията за годишнината на медията. 

"Радиото се променя, както се променя и всичко в света, в който живеем", казва творецът. 


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След отказа на достъп до събития: Асошиейтед прес заведе дело срещу екипа на Тръмп

Асошиейтед прес заведе дело срещу началника на кабинета на Донлад Тръмп Сюзън Уайс, заместника ѝ Тейлър Бъдович и говорителката на Белия дом Керълайн Левит, поради отказа журналисти на агенцията да бъдат допускани на събития с участието за президента.  Причината е, че агенцията продължава да нарича Мексиканския залив с това име, вместо с одобреното..

публикувано на 22.02.25 в 08:11

Днес е Месопустна Задушница, допълнителен транспорт в София

Днес е Месопустна Задушница е един от трите съботни дни в православния календар,  отредени за всеобщ помен на починалите. Нарича се така, защото предшества Великия пост. В храмовете на Задушница се отслужва заупокойна литургия и обща панихида. На Задушница се посещават гробовете. Носи се варено жито, хляб, вино, и вода. Малък дар,..

публикувано на 22.02.25 в 08:02
Бронзов паметник на Васил Левски в град Долна Оряховица

Мечтата за чиста и свята република обединява и днес българите

Жителите на малкото градче Долна Оряховица в област Велико Търново се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Близо три години продължи инициативата и се увенча с успех. Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски На 19 февруари паметникът на Апостола на свободата беше открит и..

публикувано на 22.02.25 в 08:00

Транспортният министър е освободил директора на "Холдинг БДЖ"

Министърът на транспорта Гроздан Караджов e освободил Георги Друмев като директор на "Холдинг Български държавни железници" и Юлия Варадинова-Милкова като член на съвета на директорите. Това съобщи БНТ, позовавайки се на Министерството на транспорта. Заповедта е депозирана за вписване в Търговския регистър. Със същата заповед министърът..

публикувано на 22.02.25 в 07:47

Пет протеста в столицата днес

За днес в Столичната община са постъпили пет уведомления за провеждане на масови мероприятия, шествия и протести. За 17 часа е насрочено факелното шествие Луковмарш. През годините  шествието, което в памет на Христо Луков -  военен министър по времето на Царство България и привърженик на нацистка Германия - беше спирано от Столичната община..

публикувано на 22.02.25 в 07:20
Д-р Венелин Маринов

Д-р Маринов: Синузитът може да даде и тежки усложнения като отоци и абцеси

От вирусните инфекции страда не само лигавицата в носната кухина, но и тази в синусите .  Ако хремата се задържи по-дълго, не минава и създава по-сериозен дискомфорт, инфекцията засегнала синусите може да е предизвикала остър синузит , който ако не се лекува да премине в хроничен.  "Вирусните инфекции са най-честите причини за синузит,..

публикувано на 22.02.25 в 06:30

Нова изложба на деца и младежи от Плевен по проекта "Музеят е муза"

С изложба "Приемственост" художествената галерия "Илия Бешков" в Плевен подреди картини на деца, които всяка събота рисуват в залите под ръководството на музейния педагог Невелина Янакиева.  В най-голямата градска галерия продължава заниманията по проекта "Музеят е муза". Кметът на Плевен поздрави младите художници. Изложбат събра деца,..

публикувано на 22.02.25 в 05:30