Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикантът Лъчезар Кацарски: Винаги съм бил леко бунтарски настроен!

3
Лъчезар Кацарски
Снимка: Кармен Манукян

Лъчезар Кацарски е изключително даровит млад човек, музикант, композитор, джаз певец

Занимава се с музика от шест-седемгодишен. Възпитаник е на Националната хуманитарна гимназия "Св.св. Кирил и Методий", правоприемник и продължител на традициите на Българската мъжка гимназия, открита с акт на екзарх Йосиф през 1880 година в Солун. 

"Винаги съм бил леко бунтарски настроен, още когато започвах музикалната си кариера, още като ученик, учителките винаги искаха да свиря гамата, докато аз вече по слух хващах нещата и може би тогава предпочетох сам да си изваждам това, които ми трябва от различни песни, сподели за БНР Лъчезар Кацарски.

"Понякога бунтовете ми са моментни, по-скоро гледам да вкарам бунтарската си енергия си в самото звучене на музиката, която правя, допълни той. 

"Мечтая да достигна колкото се може повече хора по света с музиката си. Това става все по-лесно с технологиите, дори от собствената ти държава, но определено не бих отказал предложение в чужбина и една добра реализация там, защото тази музика там е още по-развита, защото там има по-стари традиции, като звукозаписни компании и мениджъри - там е доста по-добре развито всичко това в музикалния свят.

България лека-полека тръгна в тази посока, но да видим докъде ще се развият нещата, аз винаги съм по-оптимистично настроен, сподели още за "Нощен Хоризонт" Лъчезар Кацарски. 

Тепърва му предстои запис в БНР в Студио 1, допълни той. 

Завършва "Поп и джаз пеене" в Националната музикална академия, където е приет, преди още да завърши средното си образование. Учил е и по програма "Еразъм" във Vienna Music Institute.

Носител е на многобройни престижни отличия, сред които Grand prix в конкурса "Път към славата", Награда за дебют на БНР, Специалната награда "Петър Гюзелев" в конкурса "Sofia song". Познаваме го и от телевизионния екран - от предаването "Гласът на България". 

Свири на пиано, китара, укулеле, хармоника. Композира авторска музика. През 2023 г. получава награда за музика на "Друмеви театрални празници". 

Изявява се и на театралната сцена - като актьор, музикант и автор: "Змейова сватба", Голямата печалба", "Забелязано в Благоевград".

Понастоящем е един от изпълнителите във формацията "Михаил Йосифов § Новините в джаза", с която развиват активна концертна дейност. 

Лъчезар Кацарски е роден на 13 ноември 1999 г. в Благоевград, в семейството на актьорите Албена Чобанова и Лъчезар Кацарски. 

В разговора ще чуете и джаз певицата Христина Кацарска, учителката на Лъчезар Кацарски по пеене в гимназията и актрисата Жанет Керанова в интервюта на Кети Тренчева.

Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21