Над 112 000 данъчни партиди в Русе ще трябва да бъдат преизчислени, след като Върховният административен съд отмени решението за ново райониране на града.
Какви са последствията от това и какви данъци ще плащат хората?
През декември 2023 г по предложение на кмета Пенчо Милков общинските съветници утвърдиха неговото намерение да направи ново райониране на града и така хората от различни квартали да плащат колкото тези от централната част. Една от фирмите - големи вносители на автомобилни гуми - обжалва в съда това решение и административните съдии в Русе застанаха на тяхна страна. Кметският екип обаче обжалва и делото бе изпратено към Върховния административен съд. Там потвърдиха решението на русенските си колеги и така това райониране, според което собствениците на имоти в крайните квартали трябваше да плащат двойно по-високи данъци, отпадна. Всичко се върна към реда от преди близо 20 години. През това време, докато казусът бе в съдебните зали, русенци си плащаха. Или не си плащаха.
Преди да се стигне до съдебния спор, на позицията против в Общинския съвет бяха единствено съветниците от ПП-ДБ. Икономистът Деян Герасимов припомня аргументите на групата си:
"Предупредихме сегашната администрация на г-н Милков, че това ще има негативно отражение върху гражданите, които изведнъж ще осъмнат с едно огромно увеличение на данъците. ... На някои хора им се получават двойни и дори два и половина пъти по-високи данъци. Затова нашата група зае принципната позиция, че има някакви пороци в това райониране, по този начин разписано. Не е доизмислено правилно, не е икономически обусловено и ще доведе до проблеми, както се оказа. Екипът на Общината не си е свършила добре работата да разпише правилно районирането и то падна в съда".
Преди дни общинските съветници от СДС-Гражданите реагираха и поеха отговорност за грешката, която са допуснали. Позицията им изрази Станимир Станчев от СДС:
"Големият проблем е, че се доверихме на юридическия капацитет на администрацията. Имахме уверението от кмета и от юридическия екип, че ще бъде всичко юридически издържано. ... Вече всеки един материал, който се предлага от администрацията, ще бъде гледан под лупа, дори ще привлечем и външни юристи за помощ. ... Как можем да предположим, че администрация, която се ръководи от доктор на юридическите науки, може да допусне такава лека грешка".
Какво е важно да знаят гражданите. Общинската администрация разпрати съобщение, че от 4 април данъчните задължения за 2025 г. ще бъдат преизчислени в съответствие със старата методика, а надвнесените суми ще бъдат възстановени или прихванати на гражданите и бизнеса. Юридическите и физическите лица ще имат възможност да се възползват от отстъпката от 5% при предплащане на задълженията си до 30.04.2025 г. Служителите от отдел "Местни данъци и такси" ще имат трудната задача да връщат пари, да попълват банкови сметки, да нанасят в таблици и това за повече от 112 000 данъчни партиди.
Репортаж на Ася Пенчева предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Иран няма да се откаже от ядрената си програма. Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..
Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..
България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..
" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ". Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ. София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
А з отправих ясно предложение. Това заяви пред БНР Васил Терзиев, кмет на София, след като стана ясно, че продължава протестът на работещите в..