Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След решение на ВАС над 112 000 данъчни партиди в Русе ще бъдат преизчислени

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Над 112 000 данъчни партиди в Русе ще трябва да бъдат преизчислени, след като Върховният административен съд отмени решението за ново райониране на града

Какви са последствията от това и какви данъци ще плащат хората?

През декември 2023 г по предложение на кмета Пенчо Милков общинските съветници утвърдиха неговото намерение да направи ново райониране на града и така хората от различни квартали да плащат колкото тези от централната част. Една от фирмите - големи вносители на автомобилни гуми - обжалва в съда това решение и административните съдии в Русе застанаха на тяхна страна. Кметският екип обаче обжалва и делото бе изпратено към Върховния административен съд. Там потвърдиха решението на русенските си колеги и така това райониране, според което собствениците на имоти в крайните квартали трябваше да плащат двойно по-високи данъци, отпадна. Всичко се върна към реда от преди близо 20 години. През това време, докато казусът бе в съдебните зали, русенци си плащаха. Или не си плащаха.

Преди да се стигне до съдебния спор, на позицията против в Общинския съвет бяха единствено съветниците от ПП-ДБ. Икономистът Деян Герасимов припомня аргументите на групата си:

"Предупредихме сегашната администрация на г-н Милков, че това ще има негативно отражение върху гражданите, които изведнъж ще осъмнат с едно огромно увеличение на данъците. ... На някои хора им се получават двойни и дори два и половина пъти по-високи данъци. Затова нашата група зае принципната позиция, че има някакви пороци в това райониране, по този начин разписано. Не е доизмислено правилно, не е икономически обусловено и ще доведе до проблеми, както се оказа. Екипът на Общината не си е свършила добре работата да разпише правилно районирането и то падна в съда". 

Преди дни общинските съветници от СДС-Гражданите реагираха и поеха отговорност за грешката, която са допуснали. Позицията им изрази Станимир Станчев от СДС:

"Големият проблем е, че се доверихме на юридическия капацитет на администрацията. Имахме уверението от кмета и от юридическия екип, че ще бъде всичко юридически издържано. ... Вече всеки един материал, който се предлага от администрацията, ще бъде гледан под лупа, дори ще привлечем и външни юристи за помощ. ... Как можем да предположим, че администрация, която се ръководи от доктор на юридическите науки, може да допусне такава лека грешка".

Какво е важно да знаят гражданите. Общинската администрация разпрати съобщение, че от 4 април данъчните задължения за 2025 г. ще бъдат преизчислени в съответствие със старата методика, а надвнесените суми ще бъдат възстановени или прихванати на гражданите и бизнеса. Юридическите и физическите лица ще имат възможност да се възползват от отстъпката от 5% при предплащане на задълженията си до 30.04.2025 г. Служителите от отдел "Местни данъци и такси" ще имат трудната задача да връщат пари, да попълват банкови сметки, да нанасят в таблици и това за повече от 112 000 данъчни партиди.

Репортаж на Ася Пенчева предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в  България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42
Георги Еленков

Накъде върви детското правосъдие през 2025 г.?

Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области.  Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..

публикувано на 26.03.25 в 11:59