Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Допълнителен фактор е отколешното съществуване на паравоенни формирования"

Размирици: Възможни ли са паралели между Северна Ирландия и LA?

Проф. Дънкан Мороу: Наблюдава се реакция към пристигащите нови хора

| Интервю
Снимка: БТА

Северна Ирландия тази седмица се превърна в нещо като аналог на Лос Анжелис - сцена на размирици, подклаждани от ксенофобия и вероятно други социални бичове. За разлика от големите размирици през миналия век, напрежението в тази част на Обединеното кралство този път не е политическо, националистическо или сектантско, а расистко.

Всичко започна в понеделник с мирен протест в градчето Балимина, в графство Антрим, в подкрепа на семейството на момиче след сексуално нападение от двама неназовани младежи, за които обаче стана ясно, че пред съда са пледирали с помощта на преводач от румънски език.

Последваха нападения срещу жилища на имигранти и тежки сблъсъци с полицията, които продължават цяла седмица. 63-ма служители на реда са ранени, арестувани са 15 души. Маскирани младежи, които участват в размириците, замерят полицаите с коктейли "Молотов", тухли и късове мазилка. Опожарени са автомобили и са повредени сгради. Полицията отвръща със зашеметяващи гранати и водни оръдия.

Каква е причината за тези неособено типични за Северна Ирландия антимигрантски изстъпления? Темата коментира за БНР проф. Дънкан Мороу от Ълстърския университет в Белфаст.

Когато в Обединеното кралство става дума за сериозни антимигрантски настроения, обикновено това се отнася до някоя част на Англия.

Когато бях в Шотладия, за да правя поредица от програми, предимно за стремежа към независимост, дори се изненадах колко толерантни са северняците към мигрантите. Когато бях в Северна Ирландия по повод на Брекзит, когато тази част от Обедиенното кралство беше "ябълката на раздора" за търговската сделка, също не усетих да има напрежение, свързано с миграцията. Първият ми въпрос към професор Дънкан Мороу е, откъде дойде това насилие на расова основа? Или ние просто не знаем достатъчно неща за наличието на расово напрежение в Северна Ирландия?

"Много важно е да се отбележи, че говорим за такова напрежение само в някои части на Северна Ирландия, където се наблюдава голямо увеличение на миграцията през последните 20 години. Ние продължаваме да имаме предимно бяло население, но независимо от това, в някои части на Северна Ирландия, особено тези на работническата класа в протестантската общност, се наблюдава реакция към пристигащите нови хора - особено към тези, които намират работа в сферата на услугите. Наблюдава се поведение, което много прилича на това, което виждаме в английските градове. Но има и един допълнителен фактор и това е отколешното съществуване на паравоенни формирования тук."

Снимка: БТА

Тези млади маскирани хора по улиците на Балимина и други места изглеждат наистина доста добре огранизирани...

"Това е точно в резултат на факта, че в тези общности големите размирици от миналия век продъжават да имат отражение и това да паравоенните групировки. Така че, ако някой иска да нападне някого, това не е толкова трудно в някои от тези общности. Те могат да изкарат много хора по улиците. И макар и настоящите безредици формално да не са организирани от тези групировки, те разполагат с инфраструктурата, която улеснява тези събития."

Би Би Си - Северна Ирландия излъчи репортаж, в който беше интервюирана българка, майка на две деца, на име Мика Колева, чиято къща беше нападната и бяха нанасени сериозни материални щети. Тя каза, че се връща с децата си в България, защото се страхува и иска да опази децата си. Нейното семейство е от 10 години в Северна Ирландия. Тя и партнорът й работят, винаги са плащали наема си. Децата ходят на училище, никога не са създавали проблеми. Това, което се случва, предполагам, е лоша новина за духа на общностите, за тяхното единство.

"Да, за мнозина в Северна Ирландия рушенето на общността продължава да е проблем. На това се гледа като на ужасна ситуация, защото насилието, което се упражнява върху някои хора, е жестоко. И Северна Ирландия отново е във водещите новини по лош повод. Мисля, че големият проблем за тези хора - само за някои, не за всички - е, че се чувстват изложени на опасност там, където живеят - да бъдат взети на прицел от такива групировки. В Северна Ирландия имаше бунтове миналия август заедно с бунтовете в английския град Саутпорт с насаждане на расова омраза. Сега също се стигна до безредици, след като в съда бяха повдигнати обвинения за сексуално насилие на представители на етническо малцинство - румънски тийнейджъри. Това създава напрежение в общностите и наистина има негативен ефект."

Британският премиер Киър Стармър планира удвояване на времето за чакане за получаване на уседнал статут и британско гражданство на пристигащи легално от чужбина мигранти - от 5 на 10 години. Някои експерти вече предупредиха, че по този начин не само не се решава проблемът с мигрантите, но дори техният брой в страната ще се увеличи. Как бихте коментирали тези планове в светлината на случващото се в Северна Ирландия, защото при споменатия случай с българката тя вероятно е била много близо до получаване на такъв статут и въпреки това предпочита да напусне?

"Това е много голям въпрос. Как са защитени хората, които идват да работят тук, предимно законно? А в Балимина няма нелегални имигранти. Както знаете, имигрантите поемат много важни работни места в Обединеното кралство. Те са част от обществените услуги, от социалните грижи, но също и финансовите услуги и други водещи индустрии. Така че не става дума просто за хора, живеещи в малки общности. Тези хора са много важни за икономиката на Обединеното кралтво. Въпросът за т.нар. социална сплотеност - за това как общуват помежду си хората в общностите - е много наболял в цяла Западна Европа. Но се проявява отново и в Северна Ирландия - не само в рамките на старите конфликти, а и като расов проблем."

Снимка: БТА

Колко дълго биха могли да продължат тези размирици?

"Доста скорост набраха, откакто избухнаха и сега всички усилия са насочени към това да бъдат обуздани колкото може по-бързо и да не се разпространяват. Много важни са действията на полицията занапред. Тези неща никога не могат да се прогнозират с точност, но се надяваме безредиците да приключат. И тогава да помислим какво по-различно трябва да сторим, за да не стига вече до такава ситуация."

Напоследък не се говори много за Северна Ирландия по отношение на Брекзит, както беше преди години, и дори сега след амбициите на Киър Стармър да "рестартираотношенията с Европейския съюз. Какво е положението в Северна Ирландия по отношение на търговията, която беше централен проблем при уреждането на сделката за Брекзит?

"Проблемът с Брекзит изглежда от една страна отшумял - вече не е такъв труден и спорен въпрос, просто защото нищо ново не се случва. От друга страна обаче продължава да е проблем и най-пресният пример в този аспект са усложненията и последиците от митата на Доналд Тръмп, защото те могат да бъдат различни за Европейския съюз и за Великобританя, а това ще се отрази тежко на Северна Ирландия. По-добрите отношения между Стармър и Евросъюза предполагат, че можем да намерим някои нови начини за решаване на проблеми, което не беше приоритет допреди 3-4 години. Брекзит обаче си остава бойно поле за тукашните политици и те винаги може да се върнат на него при нов цикъл на поляризация."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съдят бивш граничен полицай от Петрич за подкупи и изнудване

Бивш граничен полицай от Петрич беше предаден на съд с обвинение за получаване на подкупи и за изнудване чрез незаконно разгласяване на служебна информация.  Разследването срещу бившия служител на Гранично полицейско управление-Петрич започна преди две години, след като собственик на спедиторска фирма, занимаваща се с международни превози е..

публикувано на 15.07.25 в 14:05

СЕМ не успя да избере генерален директор на БНТ

И на третото поред заседание на Съвета за електронни медии не беше избран генерален директор на Българската национална телевизия.  Нито един от осемте претенденти за поста не събра нужните поне три гласа "за" от членовете на медийния регулатор. Както и при предишните две заседания, които се проведоха по-рано през деня, настоящият..

публикувано на 15.07.25 в 13:52

Над 1000 души от уязвими групи са започнали работа през юни по ОПРЧР

Безработицата през месец юни е спаднала с 0.25% спрямо същия месец на миналата година и е малко над 5%. Това отчита Агенцията по заетостта, като обобщава, че над 13 100 безработни са наети на работа през миналия месец.  През юни над 1000 безработни от уязвимите групи - хора с увреждания, хора над 55 и младежи без трудов опит са започнали работа на..

публикувано на 15.07.25 в 13:48

Експерти по водоснабдяване алармираха за негативните ефекти от сушата

За негативните ефекти от сушата алармираха и експерти по водоснабдяване. Те посочиха, че през последните 4 години пролетните валежи са значително под нормата, а през юни достигат едва 30% от обичайните стойности. Към 1 юли язовирите са пълни средно 63%, а загубите на вода по остарялата ВиК мрежа надхвърлят 50%. МОСВ: Язовирите са критично..

публикувано на 15.07.25 в 13:31

ПП събират подписи за извънредно заседание на здравната комисия в НС

От "Продължаваме промяната" събират подписи за провеждане на извънредно заседание на здравната комисия, за да се намери решение за заплащането на медицинските специалисти преди началото на парламентарната ваканция. От партията припомнят, че срокът за внасяне на такива законопроекти е изтекъл, а нито правителството, нито партия от управляващото..

публикувано на 15.07.25 в 13:12
Снимката е илюстративна, архив.

Гърция продължава преговорите с Либия за спиране на бежанския натиск към Крит

Гърция продължава преговорите с Либия за спиране на бежанския натиск към Крит. Ежедневно на острова пристигат стотици мигранти, което кара туристите да го избягват за почивка. Днес министърът на външните работи Йоргос Герапетридис е отново на преговори в Триполи. Положението с хилядите мигранти от Северна Африка на Крит е извън контрол,..

публикувано на 15.07.25 в 12:54

И при второто гласуване СЕМ не избра генерален директор на БНТ

И на второто поред заседание на СЕМ днес нито един от осемте кандидати за генерален директор на БНТ не събра нужните поне три гласа. Отново, както и при първото гласуване час по-рано, Венелин Петков получи два гласа, а Емил Кошлуков - един. Съгласно процедурата за избора ще се проведе трето последно поред заседание от 13:46 часа.  Ако..

публикувано на 15.07.25 в 12:52