Кой е Иван Лазаров - мислител, учен, педагог, скулптор, автор на повече от 300 творби. Сред по-известните са статуята на гроба на Яворов, на Димчо Дебелянов, пластики на военна тема, като „Те победиха”…
На Иван Лазаров дължим и много от бюстовете-паметници в Борисовата градина в София. Негови скулптури има във Великобритания, Германия, Австрия…
С какво творецът, завършил образованието си при най-добрите имена на западноевропейската школа в чужбина, променя коренно представите за изобразително изкуство у нас? Какъв е приносът му за формиране на дълбоко народностен пластичен реализъм?
Бележитият майстор на скулптурата е основател и директор на Института по изкуствознание. На няколко пъти е избиран да ръководи Държавното художествено-индустриално училище, днес Национална художествена академия.
Малцина знаят, че талантът на Иван Лазаров още в детските му години за пръв път е забелязан от актрисата Адриана Будевска.
Той самият, вече в зряла възраст като преподавател, подпомага изграждането на редица големи бъдещи имена в българското изкуство, като например Васка Емануилова, която е била негова студентка.
Дори дворът в днешната къща-музей някога е предизвиквал силно любопитство сред съседите. Как първите скулптури, които един малчуган видял в този двор, го накарали да остави ритането на топка и да се залови сам да майстори фигурки от глина? – толкова силна била магията, която излъчвали творбите на Иван Лазаров, че те станали причина да се пробуди дарбата на бъдещия монументалист Владимир Гиновски. След време същият ще създаде паметника на светите братя Кирил и Методий пред Националната библиотека, паметника на Васил Левски в САЩ, скулптури в Мурманск, Рим и на още много други места по света.
сряда, 16 февруари, от 16.00 часа
"Идеята на приключилата двудневна конференция на тема "100 години теоретична физика" имаше за цел да разкажем малко повече за развитието на науката през годините, чрез опита на колеги, свързали живота си с нея, както и сегаработещи колеги, които се занимават с това на един достъпен език. Имаше засилен интерес към конференцията както от..
"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите. Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..
Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..
Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес. В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх Митикас никак не е лесен за покоряване. Дори от планинари с опит като семейството. То от десетилетия живее в щата Юта, а след пенсионирането си запалено катери планини. И двамата са много..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg