Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В "Запазена марка Радиотеатър" - "Михал Мишкоед" от Сава Доброплодни или „Зех тъ, Радке, зех тъ!”

Преследва ме странното чувство, че онова дребнаво, затворено и заблатено време, в което живяхме - тоталитаризмът, раждаше въпреки всичко духовни аристократи, колоси на българската култура и изкуство. Понякога дори ми е жал за съвременните млади, техният елит се измерва по сантиметрите силикон или по гигабайтовете памет в лаптопа. Вероятно някога, когато отмине тази вълна, ще се обърнем отново към истинските творци, населявали и новото време, и новия век. Но сега да поговорим за онези, които добиха известност в далечните 70 години на по-миналия век..
Сава Доброплодни създава „Михал Мишкоед” набързо като нагажда за целта гръцка преводна пиеса. Доброплодни я побългарява и създава шедьовър. Така се потвърждава максимата, че гениалните творби често са плод на случайност.
Режисьорът Методи Андонов обаче пристъпва към постановката на същата пиеса напълно наясно с неувяхващия й хумор и за жалост, още по-наясно със закостенелостта, пословичната завистливост и още по-пословичното подлизурство на тогавашните нрави.
Да не говорим, че ролята на глупавия богаташ Михал, когото всички лъжат и грабят, ласкаейки суетата му, сякаш е писана за неповторимия и незабравим Георги Парцалев.
Методи Андонов беше един от култовите творци на нашето време. Ние, студентите от ВИТИЗ, сега НАТФИЗ, десетки пъти гледахме неговите постановки „Суматоха”, „Смъртта на Тарелкин”, „Старчето и стрелата” и „Михал Мишкоед”, насядали по стълбите в салона на Сатирата. Методи беше блестящ творец, своенравен и затворен, подчиняващ се на свои вътрешни закони. Той издигна Сатиричния театър до неповторими висоти. А Михал Мишкоед остана може би най-ярката роля на Георги Парцалев.
В радиопостановката на „Михал Мишкоед” ще чуете и гласовете на Невена Коканова, кинобогинята на онова време, на Иван Андонов, на Стоянка Мутафова и на Георги Калоянчев, все суперзвезди, запазили силното си присъствие и до днес.

петък, 29 януари, от 23.00 часа
По публикацията работи: Майя Динева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Германската писателка Джаки Томе за стените вън и вътре в нас

В рамките на Есенните литературни срещи в София гостува германската писателка и журналистка Джаки Томе. Тя спечели известност с книгите си "Една жена – една книга", "Празнувай бръчките си, както дойдат: книга за всички, които остаряват", "Моменти на яснота", които бързо се превърнаха в бестселъри на немскоезичния пазар. Двете ѝ последни книги са..

публикувано на 01.12.24 в 13:05

Слави Панайотов с "50 забравени места в България"

Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..

публикувано на 30.11.24 в 11:40

"Сурови перспективи" на Тодор Рабаджийски

Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата.  Авторът..

публикувано на 30.11.24 в 09:35

Начо Герерос е очарован от българската публика

Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..

публикувано на 30.11.24 в 09:10

Изповедта на възрастен мъж във филма "И това е за тази Коледа"

В програмата на   тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..

публикувано на 29.11.24 в 16:51