Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Трансплантации”, последният фичър на редакция “Радиотеатър и международни проекти” - в българския и холандския ефир

Сградата в която се провежда 37 Международната фичър конференция (IFC) в Хилверсум, Холандия.
Снимка: Даниела Манолова
Това ще стане в два близки дни – събота и понеделник.
На 14 май от 15.30 по програма “Христо Ботев” фичърът на Десислава Попов ще бъде излъчен в България. На 16 май в 9.40 ще прозвучи в залата, която виждате на снимката, в центъра на Хилверсум. “Трансплантации” е втората продукция на първия работен ден на 37 издание на Международната фичър конференция (IFC). Конференцията ще бъде открита с австрийската продукция (ORF/Austria) на Стефан Вебер “Не през твоя живот” (Not On Your Life). Същия ден в следобедно предаване по Холандското радио фичърът “Трансплантации” ще бъде представен и в холандския ефир.

Международната фичър конференция пътува по света. Досега е организирана в повечето от европейските Столици на Радиото. Миналата година беше в Хаменлина, Финландия, преди това в Дъблин, Ирландия, а преди това във Варна, България. Тя дава шанс да се чуят и дискутират годишните продукции на европейските и с всяка година все повече неевропейски фичърмейкъри, успешно преминали пред предварителната селекция. Освен българска и австрийска документална продукция, тази година в прослушвателните сесии на Конференцията са избрани и австралийска, канадска, чешка, хърватска, датска, норвежка, ирландска, няколко германски и английски програми и много други продукции на обществени оператори и независими продуценти. “Упражнения по вдъхновение” се казва румънската продукция на Сорина - Мануела Ман (ROR – Romania) “Двойственият живот на дядо ми” е фичърът на Анна Таулов от Дания, една от победителките в предварителния конкурс за дебютанти.

IFC е автентично аудио огледало на проблемите, терзанията и катаклизмите в света днес, затова програмите са много често сериозни драматургични постижения върху болезнени социални феномени и трагични човешки персонални истории. Такъв пример е и “Трансплантации” с автор: Десислава Попов, редактор: Даниела Манолова и постпродукция: Живко Марев.

събота, 14 май, от 15.30 часа
По публикацията работи: Даниела Манолова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26