През последните години интерес към съдбата на културното наследство на човечеството проявяват все повече институции, неправителствени организации, учени и творци от цял свят. Нараства обществената чувствителност към въпросите за неговото опазване и съхранение и значението му за бъдещето на човешката цивилизация. Търсят се добрите практики и идеи, както и всяка възможност да се популяризира постигнатото в тази област.
С разширяването на ЕС дебатите за съдбата на европейските културни ценности, макар и да не отразяват отношение като към приоритетна тема, намират сериозен отзвук и в медиите и сред влиятелните европейски кръгове.
На 17 юни 2011 г. в Софийската градска художествена галерия се състоя дискусия - кръгла маса „Обединена Европа и нейното културно наследство”.
Своята позиция по темите споделиха представители на науката, музейни институции, творци и други специалисти. Бе направен мониторинг на различните подходи към темите, свързани с опазването на културното наследство и възможност за свободна обмяна на мнения и опит по поставените въпроси. В условията на динамични процеси, свързани с кардинални политически промени, климатични влияния и под въздействието на световната икономическата криза, е време да се положат усилия за създаване на подходяща среда, която да улесни комуникацията между отделните институции на ЕС – културни организации и НПО, медии, администрация, представители на бизнеса и пр., за създаване на специално отношение към съдбата и бъдещата роля на културното наследство на Европа.
Кръглата маса „Обединена Европа и нейното културно наследство”, като част от поредица прояви, замислени от организаторите, бе първата стъпка към организирането на голяма международна конференция през 2012 г., посветена на Европейското културно наследство.
Сред участниците в кръглата маса бяха директорът на Националния музей на Унгария Ласло Чорба, доц. Михаил Малеев, директор на музея „Земята и хората”, Максим Бехар - PR експерт, Никола Хаджиев, директор на Националния църковно историко-археологически музей към Светия Синод, представители на научни среди, на музейни институции, творци, журналисти.
Събитието се проведе под патронажа на Н. Пр. Юдит Ланг, извънреден и пълномощен посланик на Република Унгария у нас, по инициатива на секция Култура на Съюза на българските журналисти. Съорганизатори - представителството на Европейската комисия в България и Столична община, в партньорство с Министерство на културата, медиен партньор е програма „Христо Ботев” на БНР.
В динамично развиващия се свят на технологии и изкуствен интелект креативността среща нови възможности и предизвикателства. Димитър Узунов, съосновател на "Арте Урбана колектив" и творец, който съчетава елементи на класическа пиеса, научна презентация и видео в своите спектакли, сподели своите идеи за това как езиковите модели с изкуствен интелект..
Конференцията "Училище за бъдеще", която ще се проведе от 22 до 24 ноември в Стара Загора , събира на едно място образователни експерти, учители и директори на учебни институции с мисия за по-добро образование в България . Във "Време за наука" говорим с Георги Ненов , създател на платформата "Свръхчовекът" , която разказва вдъхновяващи..
С всяка изминала година България все по-уверено заема своето място в световната карта на бизнеса и модата. Темите за женската красота и влиянието ѝ върху обществените нагласи, рекламните тенденции и бизнес стратегиите предизвикват нарастващ интерес и дискусии. За да разгледаме как българският модел за женска красота се утвърждава в международната..
На 21 ноември в 191-во основно училище "Отец Паисий" в село Железница ще бъде отбелязан Денят на християнското семейство и младеж. Това събитие е повече от обикновен празник – то е празник на любовта, смирението и уважението, ценности, които обединяват ученици, учители и родители. Директорът на училището, Савина Игнатова, споделя как тези..
Около 17 % от населението на България страда от диабет по данни от последния национален скрининг, проведен през 2024 година. На 14 ноември отбелязахме Световния ден за борба с диабета, насочен към повишаване на информираността за превенцията, ранната диагностика и грижата за пациентите с диабет. Предиабетните състояния и съвременните подходи..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
За големите литературни форуми по света – от Франкфурт до Арабския свят. Тенденциите в художествената и нехудожествената литература и как се отразяват..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg