Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акценти в предстоящата конференция "Училище за бъдеще"

Технологията като път към вдъхновението и езикът като възможности

Снимка: Организаторите

Конференцията "Училище за бъдеще", която ще се проведе от 22 до 24 ноември в Стара Загора, събира на едно място образователни експерти, учители и директори на учебни институции с мисия за по-добро образование в България .

Във "Време за наука" говорим с Георги Ненов, създател на платформата "Свръхчовекът", която разказва вдъхновяващи истории.

"Качествената промяна започва от един човек. Всяка пролет започва с първата птичка – в образованието е идентично", вярва Ненов, за когото технологиите не са заплаха, а средство нечие вдъхновение да достигне до повече хора.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

STEM кабинети, природо-математически науки, информационни технологии, роботика – това са понятията, които обикновено засягаме, когато говорим за бъдещето на образованието.

Как добрата езикова култура намират място в идеята за качествено образование в предаването говорим с Павлина Върбанова от платформата "Как се пише".

В рамките на конференцията "Училище за бъдеще" Върбанова ще изнесе лекция на тема баланс между свободата и правилата в езика.

Върбанова иска да обърне внимание на хилядите възможности, които ни дава езикът да общуваме свободно помежду си, а не толкова на вторачването в правилата и грешките.

"Това втрещяване, вторачване в правилата ни пречи да използваме пълноценно езика с всички негови възможности. Високата езикова подготовка не означава само да не допускаш грешки. Означава да разполагаш със сравнително богат речник, да можеш добре да излагаш своите мисли, да убеждаваш аудиторията в своята позиция и гъвкаво да използваш езика в конкретна речева ситуация", казва Върбанова.

По думите на експерта виртуалната комуникация подклажда нашето нежелание да се съобразяваме със събеседника.

В метода, по който се преподава български език в училищата, Върбанова би въвела коренни промени.

 "Езикът е система от правила – усвоете ги", казва сегашната образователна система на децата.

Вместо това Върбанова заявява: "Езикът е възможности – използвайте ги!"

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очиндолски чудеса

Огнян Петров е родом от врачанското село Очиндол, но ако го попитате, ще каже, че е родом от Балкана. Той е животновъд, общественик и икономист и с всяка своя дейност от години се стреми да е полезен на обществото. Той е онези хора, мислещи в перспектива и мащаб за Врачанския край, Искърското дефиле, историята, традициите, културата и..

публикувано на 18.05.25 в 11:17

Живата вода

До древния град Сихар се намира кладенецът на патри­арх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По вре­мето на Христос между самаряни и иудеи съществува враж­да. Ето защо жената самарянка е учудена, когато Спасителят иска да пие вода от нея. В отговор на почудата ѝ Христос ѝ казва: "Да би знаяла дара Божий, и кой е Оня, Който ти казва: дай..

обновено на 18.05.25 в 10:49

Читалището в Долни Луковит – просветител, будител, обединител и място за изявяване на таланти

Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище от късноантичния период. За това свидетелстват основите на крепост и други обществени сгради, които са разкрити при прокопаването на канал за водоснабдяването на с. Староселци. Освен това са намерени..

публикувано на 17.05.25 в 09:15
Петър Карабоев

Петър Карабоев: Случващото се в Истанбул е изначално сбъркано

Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Петър Карабоев , външнополитически анализатор и заместник главен редактор на "Дневник". Какво имаме в момента "В момента имаме първата среща лице в лице между двете делегации..

публикувано на 17.05.25 в 08:50
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25