В света на старите пушки те са младите лъвчета. Модерни, идейни, комбинативни, атрактивни и музикални – затова и хитови. Надупчили – направо прояли, с микс от актуален трап, поп и класен ритъм-ен-блус скимтящата кашлица в непроветрения вестибюл на клишетата за глупав бийт и нищо друго. Кристиян Макаров и Юли Славчев. "Молец". Двамата отвяха конкуренцията в надпреварата за миналогодишните награди на БГ радио и получиха призове в категориите "БГ Текст", "БГ Дебют" и "БГ Видеоклип" за песента им "7 дни". Молците се оказаха фаворити сред гласувалите над 35 хиляди души за забележителни артисти на родната музикална сцена от всички стилове.
Турнето на тандема премина с напълно разпродадени концерти в Пловдив, Варна и Велико Търново, а предстои да завърши с най-амбициозния спектакъл на дуото в "Арена София" този четвъртък. Шоуто, което предизвика такъв интерес и покачи адреналина на феновете – за добро или не, е под надслова "Молец – Последното – 21.11". Както се оказа, последно не означава финално, а просто заключителна изява от обиколката.
Момчетата са царе да разгъват пространството с някоя и друга недомлъвка. То и името им такова – хем молец, ама и от идеята, че словото "молец" означава и "молещ се човек", което насочва и към споделената вяра на двамата членове, които тази година пяха още в Берлин, Виена и Лондон.
Сред акцентите в репертоара на заключителния концерт, освен утвърдените през последните три години хитове в нови аранжименти, са няколко неиздавани песни, сред които и "Вятъра". Реализирана в сътрудничество със знаменития хор "Мистерията на българските гласове" с композитор Георги Андреев, тя съчетава модерно звучене с родни фолклорни мотиви. Според огласеното композицията ще бъде изпълнена за първи и за последен път само в афиша на това събитие. Клипът към парчето се радва на огромна популярност и допълва изживяването с няколко микросюжета, разиграни като съвременни басни.
Чуйте разговора в звуковия файл.Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор на спектакъла е Николай Гундеров, познат на публиката с неподправения си почерк в жанра комедия. Той е и сценарист на новия текст по пиесата на Добри Войников, където героите са поставени в..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от най-значимите събития в културната карта на България, ще започне на 21 ноември с премиера на домакините от Старозагорската опера – две едноактни творби на Пучини. Финалът ще бъде на 4 декември с "Рейнско..
Роденият в Германия композитор Георг Фридрих Хендел е сред най-популярните личности от артистичния свят на Лондон от началото на 18 век. Неговата опера "Орландо", създадена през 1733 г. има п о-скоро артистичен, отколкото популярен успех при първите си представления. Музиката на Хендел съчетава бароково изобилие и едновременно с това лекота на..
Италианското либрето е адаптирано от L'Orlando на Карло Сиджизмондо Капече по "Орландо фуриозо" на Лудовико Ариосто. Премиерата е на 27 януари 1733 г. в Кралския театър в Лондон. Действащи лица: • Орландо, рицар – алт кастрат (днес контратенор или мецосопран) • Анджелика, принцеса на Катай – сопран • Медоро, африкански принц – контраалт (днес..
16 ноември Изпълнения на ансамбъл Flor Galante в състав: Лена Радеман (виола), Хосе Мануел Куадрадо Санчес (обой), Мартин Янцер (виола да гамба) и Ирене Гонсалес Ролдан (клавесин). 3.00 часа – Йохан Готлиб Янич (1708-ок.1763), Камерна соната в До, CSWV Anh:4. Изпълнява ансамбъл Flor Galante, Базел. 3.13 часа – Франц Бенда (1709-1786), Соната в до минор..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
За големите литературни форуми по света – от Франкфурт до Арабския свят. Тенденциите в художествената и нехудожествената литература и как се отразяват..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg