Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българско-финландска продукция в “кухнята” на Документално студио

Снимка: Архив
По следите на няколко истории, които прескачат от Финландия в България и обратно, тръгна мултилингвистичният екип от БНР и YLE (Финландското радио) още преди много месеци. Някои от историите са започнали преди 135 години, когато един финландски лейбгвардейски полк в 7.20 сутринта се качва на влака на гара Хелзинки, за да изпълни свещения си дълг към Негово Величество Александър ІІ и да стигне до България, изчезнала от картата на Европа по онова време, и тези истории още не са свършили. Други са започнали още по-рано, по време на кръстоносните походи, когато финландци отново или може би тогава наистина е бил първият път, кой знае, прекосяват Европа и накрая пресичат и Дунав в нашата посока.
Други са започнали в имението Сееста на благородническата фамилия Ернрот, където един бъдещ генерал-лейтенант, дълго преди да се сражава начело на 11 пехотна девизия в България и да бъде министър-председател на България, чете “Дон Кихот” и надписва книжката, за да се знае, че си е неговата. Други истории са от много по-късно, например от 80-те, когато финландски туристи с тримесечно бебе идват в хотел “Морените” на Витоша и посещават Рилския манастир. На майката навсякъде се оказва съдействие и се приготвя отделна стая, за да кърми бебето, защото: “Вие сте се били за нас!”, а по онова време никой от семейството туристи не подозира, че това е вярно в най-буквалното значение. Прачичовците на бащата наистина са се били наблизо, при Горни Дъбник и Пловдив. И съвсем сигурно са пътували с онзи влак, дето тръгва в 7.20 от Хелзинки, при това във време, когато железниците са били току-що построени, много модни и все още неизпробвани, а гарите - едва ли не вторите след църквите пространства на динамични социални контакти, обаче по светски много по-привлекателни.
Кой още е бил в онзи влак, който градоначалниците са посрещали на всяка гара с церемонии и партита? Какво още освен клетвата пред царя, воинската чест и прочетените във вестниците описания за тримесечната безнадеждна обсада на Плевна (Плевен) и кръвожадността на турския башибозук е занимавало мислите на пътниците във влака? Какво се случва преди това там – в Тампере, Хелзинки, Турку, Хааменлинна - и след това тук – в Свищов, Горна Студена, Бъркач, Горни Дъбник, Правец, София, Пловдив, река Марица, Одрин?
Всичко това е обект на изображение в “Един по-дълъг път до полето на боя” документален мултимедиен финландско-български радиопроект, съвместна продукция на БиНар радио, програма “Христо Ботев” и Финландското радио.
По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26