Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Невероятните приключения на едно хлапе

Снимка: Архив
Това е подзаглавието на романа на Елин Пелин „Ян Бибиян”, издаден през 1933, а следващата година е публикуван втория том – „Ян Бибиян на луната”, считан за първия наш фентъзи роман. Името на героя измисля тригодишният син на писателя Боян, като вариант на собственото му име. Така се появява Ян Бибиян, а приятелят му – дяволчето Фют, е прототип на изпечения хитрец, взет от нашите приказки. Как Ян Бибиян се сприятелява с дяволчето Фют, как сменя главата му с глинена; как попада във вълшебното царство на Великия магьосник Мирилайлай и как след невероятни приключения се спасява - ще чуете на 9-и и 10-и юли, от 10.00 часа в радиоспектакла-мюзикъл на Кръстьо Станишев (драматизация), Борис Карадимчев (музика) и Георги Морянов (режисура). Чорлавият палавник се играе от Славка Славова, а дяволчето - от Лора Керанова. И запомнете песничката: „Аз съм Ян Бибиян, аз съм малък като залък, силен като великан”.
По публикацията работи: Мая Бениеш


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анита Николова

Учителите, които вдъхват интерес и любов към словото

Сред участниците в конкурса на предаването "За думите" по повод на 30-ата му годишнина се открои група от учители, някои от които бяха наградени за текстовете си. Ролята на учителя по български език и литература не се изчерпва с добрата подготовка на учениците по "предмета". Също толкова значим, ако не и повече, е личният пример за отношение към..

публикувано на 14.12.24 в 11:50

Андрей Дреников: Безпаричието не е толкова страшно, колкото безчовечието

Един от обичаните и талантливи наши съвременници, които поканихме да отговорят на въпросите "Коя е любимата ви дума" и "Как ще продължите изречението "Българският език е…", беше композиторът Андрей Дреников. Забележително е как в отговорите ясно изпъкваше личността на всеки от запитаните. С обич и признателност пазим тези ценни мигове в звуковата..

публикувано на 10.12.24 в 13:35
Георги Господинов

Георги Господинов: Ние сме направени от това, което говорим

В интервю за празничното издание на предаването "За думите" писателят споделя тревогата си за езика: "Това, което е притеснително, и най-тежките процеси днес, са свързани със злоупотребата с езика…Имам предвид счупването на разговора помежду ни и ползването на езика като пропаганда и като фейк… В момента думите и нещата са се разделили и се..

публикувано на 05.12.24 в 10:31

Стефка Евстатиева: Харесвам непринудеността в общуването между хората

През м. април 2010 г. предаването "За думите" се обогати с нова рубрика – "Моята любима дума". Задавахме два въпроса на обичани, изявени и доказали се в своята област наши съвременници – "Коя е любимата ви дума" и "Как ще продължите изречението "Българският език е…" Разбира се, не сме се и помисляли, че човек може да си има една любима дума от всички..

публикувано на 01.12.24 в 09:45

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19