Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никога финландец не е ходил толкова далеч, за да се бие

Снимка: Даниела Манолова
На 15 декември, събота, от 15.30 часа продължаваме с втория епизод на документалния сериал „Един по-дълъг път до полето на боя”, съвместна продукция на БНР и Финладското радио. Новата документална продукция е посветена на участието на финските воини в Руско-турската освободителна война 1877-78 г. и вторият й епизод следи пътуването към България с влака, който потегля от гара Хелзинки преди 135 години, в 7.20 часа на 25 август 1877 г., на един от тях – една напълно непозната до момента, открита по време на журналистическите проучвания и изключително интересна личност с аристократична фамилия и немски произход. Казва се Фридрих Вилхелм фон Вендт.
Случвало ли ви се е, ровейки се в архив, да откриете документи, за които никой и не подозира? Или не вярва, че ги има? На който не му се е случвало, няма никаква представа за вълнението, вцепенението и разтреперването на откривателя! Понякога случайността е по-щедра и от най-дръзките очаквания. Представям си как истински взрив на любопитство е застигнал Боби Евлогиев, когато е попаднал на дневника на финландския офицер фон Вендт. С днешна дата този дневник вади от небитието пряк участник в нашето освобождение, лейбгвардеец, поручик, тръгнал от далечно Хелзинки да помага на своите братя по вяра. Странно е усещането, когато слушаш думите, написани от ръката на този човек, с калиграфския почерк, на руски език, написани с ясното усещане, че трябва да са точни, подробни и обективни, защото ще бъдат четени от потомци.
Заинтригувани от появата на фон Вендт са и финландските историци, с които екипът на проекта се свързва. Започва ровене във финландския държавен архив, оцелелите списъци на Трети лейбгвардейски фински батальон и исторически изследвания.
Така научаваме още малко факти за фон Вендт. Например, че по време на историята, разказана във втора глава, той е бил на 32 години. А както посочва в Дневника си 90.5 % от батальонните офицери са възпитаници на Финландския кадетски корпус и средната им възраст е 30 години. Средната възраст на редовите войници е 22 години. С тези около 1000 гвардейци, цвета на императорската руска армия, между които и 54 музиканти, ще пропътуваме пътя от север на юг, през цяла Европа, за да стигнем до бойното поле. Никога финландец не е отишъл толкова далече, за да се бие.

Другият участник в документалния сериал е професорът по културна антропология, компаративна религия и история Теуво Лайтила. Той е човекът от днешния век и днешното време, който също ще предприеме пътуване с влак. Пътуват двата влака един срещу друг, онзи, тръгнал някога от Хелзинки с музика и викове „ура”, пуфтейки с парната си машина. И днешният скоростен красавец, все от същата крайна гара, първа и последна за Европа. И се застигат, и се разминават, и ни донасят своите истории.
Какво ме интересува миналото? – може да каже някой. Уверявам го, че дори и да няма интерес към тази част от българската съдба, ще бъде заинтригуван от дневника на финския поручик. Стриктно и прилежно списван, не поддаващ се сякаш на емоции, в него все пак прозира потреса и изненадата на европееца от състоянието на Балканите.
А за мен, която на всяка литургия чувам думите на свещеника за благодарност към руските, румънски и фински воини за свободата на отечеството, това е откровение. От мрака на небитието аз вече познавам един от тези воини, поручик фон Вендт.
По публикацията работи: Майя Динева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26