Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сочи – руската перла на кадифения субтропик

БНР Новини

Официално Сочи е признат за най-дългия град на Русия – около 150 км. Има и друг парадокс: това е единственото място в страната в зоната на субтропика. Средногодишните температури са около плюс 14 градуса по Целзий. Нетипично за руските зими е и времето през февруари: около 6 градуса над нулата. Дори през август термометърът не прави изключение, като буквално се „глези” в разкоша и мекотата на благоприятните 23 градуса. Само за сравнение може да си представите Варна и Сочи, курортни селища от двата срещуположни бряга на Черно море, а с такава разлика в климата. В Сочи лятната ваканция на практика трае над половин година. Още не започнала пролетта, ето ги май, юни, юли… Които тихо, безметежно и неусетно преминават в август, септември, октомври....Сред познавачите Сочи е известен като „град на кадифените сезони”.
„Кадифени сезони” се нарича и престижният фестивал в Сочи, създаден от двамата корифеи на руската и световна мода - Вячеслав Зайцев и Людмила Иванова. По време на фестивала най-високото отличие, което се връчва на победителите, е престижното „Златно вретено”.
През февруари в Сочи ще има оспорвана надпревара за други отличия – от ХХII Световни зимни Олимпийски игри. Сочи е третата и успешна кандидатура на Русия като страна- домакин на игрите. Всяка Олимпиада преди откриването е пълна със загадки и тайни, за да е после приятна изненада за зрители и състезатели. Един от най-любопитните детайли, например, е свързан с 15 февруари, когато се отбелязва годишнината от падането на челябинския метеорит. Очаква се само на този ден, на златните медалисти от състезанията да бъдат връчени уникални отличия, монтирани върху парчета от метеорита. Ескизите са дело на художника Артьом Жариков. Тук-там се прокрадват коментари, че медалите ще са трицветни: в тях ще има сребристи, жълти и сини багри. Пълният цикъл по изработването на един такъв медал отнема около осем часа.
Как Сочи, курортна перла на субтропика, ще се справи с предизвикателствата на зимните спортове? Градът, удобно положил снага върху дългия морски бряг, си има и планина. Само на 40 км. навътре в сушата гледката с палми се заменя от ски-курорта Красная поляна и типичния зимен пейзаж с елхи.А какво е Олимпиадата, ако го няма Огънят. Как ще изглежда чашата, в която той ще запламти в деня на откриването? Това все още е голямата тайна, но… за наша радост, трябва да знаем, че тъкмо на български екип е поверено изграждането на това знаково съоръжение. Със съдействието на Венцислав Генков сега открехваме част от голямата загадка: как изглеждат някои от най-важните места за Олимпиадата в Сочи можете да научите от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..

публикувано на 20.12.24 в 17:40

В Шри Ланка от едно дърво правят три вида чай

Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..

публикувано на 20.12.24 в 15:20

Любомир Любенов: Надявам се колегите ми да бъдат възрожденци

Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...

публикувано на 20.12.24 в 12:15