Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На разходка с Херакъл или експеримeнтална археология за деца

Деца общуват с древността в Националния археологически музей. На „разходка” из Античния свят, под вещото ръководство на гл.ас. д-р Красимира Карадимитрова
Снимка: НАИМ при БАН

Кога и как са започнали първите Олимпийски игри в древността? Какви Александрови Олимпийски игри са провеждани в Бероя в чест на Александър Велики при управлението на Гордиан III ( 238-244 г.)? А как е изглеждал златният медальон, изпълнявал функцията на победен дар? В НАИМ при БАН намираме отговор на тези и на още много други въпроси. Любопитен нагледен материал „овеществява” това наше символично пътуване в Античния свят, благодарение на Международната изложба „Непреходен отпечатък в историята”. Ако й отделяме повече внимание, то е защото рядко имаме подобна възможност, без да обикаляме гръцките музеи, да видим само с едно посещение удивителни находки. Тези, за които споменаваме сега, са от  тематичния раздел „Олимпийският идеал”. Какво си спомнят възрастните посетители от уроците по история, останали назад - в детските години? А как най-младото поколение тълкува понятието „олимпийски идеал”? Остаряло ли е във времето? Как се съизмерва с днешните Олимпиади?
Повече от 800 деца от 4-ти и 5 клас на единадесет столични училища се включват в образователната програма на Националния Археологически институт с музей при БАН. Освен каталога за големи, изложбата е придружена от специално издание за малчугани, наречено „Ценностите на Олимпийските  игри”. Приятно е да правиш разходки из Античния свят и да те „води” Херакъл, юначният атлет, прочут със своите подвизи. Как на съвременен език се „превеждат” представите на древните елини за чест, достойнство, хармония, воля за победа, упоритост,  постоянство? Докато „обикалят” из стадиони и светилища, малките може би бъдещи изследователи, „попадат” на находки, които трябва да реставрират, като истински археолози. Експерименталната археология за деца не е първа инициатива на екипа от музея. Още подробности може да научим от разказа на гл. ас. д-р Красимира Карадимитрова и на децата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..

публикувано на 20.12.24 в 17:40

В Шри Ланка от едно дърво правят три вида чай

Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..

публикувано на 20.12.24 в 15:20

Любомир Любенов: Надявам се колегите ми да бъдат възрожденци

Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...

публикувано на 20.12.24 в 12:15