Още в дълбока древност виното било възприемано като сакрална напитка: първоначално го пиели единствено по време на ритуали, за да се приобщят към божественото, за да предскажат чрез него плодоносна година или раждането на нов цар. Траките вярвали, че чудодейната напитка притежава свойството да променя състоянието на човешката душа – нещо, на което са способни единствено боговете, затова те смятали, че виното е самият бог. Той ни весели и носи наслада на душата. По-късно древногръцката митология заимствала от траките бога на виното Загрей или Сабазий, наречен с името Дионис. Той и неговите митични последователи Пан, сатирите, менадите, вакханките, нимфите... в прослава на виното подемали зашеметяващи, бурни пиршества, които прогонвали надалеч разума и волята. Богът-вино бил огънят, който озарявал празниците на древния свят. В наше време той продължава да държи хората в плен на най-изкусната си магия – да ни събира на хубава приказка с близки и приятели. Срещи-празници, на които с искрящи като виното очи си пожелаваме здраве и щастие.
В предаването участват: Петя Банкова – етнолог, доктор на историческите науки; Мария Йорданова - председател на Българската асоциация на сомелиерите; жители на селата Хърсово и Враня от община Сандански на празника Трифон Зарезан.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg