Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Еликсир на живота”: Празничен календар на виното

Архимандрит Герасим в своя „Календар на виното” изброява всички православни празници на българския народ, на които се пие вино. Според този весел катехизис, от 365 дни в годината 240 нареждат виното по святост и значимост до хляба. Защото те са „плътта и кръвта” на Спасителя. Мирското име на архимандрит Герасим е Георги Йонов. Преди да стане монах и архимандрит той завършил Садовското земеделско училище, известно със своята школа по винарство и лозарство. В лозята и избите на няколко манастира из страната, с бог в душата, с труд и постоянство свещеникът постигнал майсторство в правенето на вино. Бил главен винар на цар Фердинанд и главен винопроизводител на Светия синод на Българската православна църква. По заръка на архимандрит Герасим венецът и природният саван на гроба му са три лози – мавруд, памид и мискет. Светата троица на българското лозарство, както той обичал да казва.
През това време най-добро вино в цяла Европа се правело именно в манастирите. И който нямал лозя, за делник, за празник, за причестяване, купувал вино от манастирските изби. Господ влизал в домовете на хората и част от неговата свещена същност била наяве и така сладко осезаема почти винаги с тях, та да е благословена трапезата, самите хора и всичко, за което те вдигали наздравица.

Още в дълбока древност виното било възприемано като сакрална напитка: първоначално го пиели единствено по време на ритуали, за да се приобщят към божественото, за да предскажат чрез него плодоносна година или раждането на нов цар. Траките вярвали, че чудодейната напитка притежава свойството да променя състоянието на човешката душа – нещо, на което са способни единствено боговете, затова те смятали, че виното е самият бог. Той ни весели и носи наслада на душата. По-късно древногръцката митология заимствала от траките бога на виното Загрей или Сабазий, наречен с името Дионис. Той и неговите митични последователи Пан, сатирите, менадите, вакханките, нимфите... в прослава на виното подемали зашеметяващи, бурни пиршества, които прогонвали надалеч разума и волята. Богът-вино бил огънят, който озарявал празниците на древния свят. В наше време той продължава да държи хората в плен на най-изкусната си магия – да ни събира на хубава приказка с близки и приятели. Срещи-празници, на които с искрящи като виното очи си пожелаваме здраве и щастие.
В предаването участват: Петя Банкова – етнолог, доктор на историческите науки; Мария Йорданова - председател на Българската асоциация на сомелиерите; жители на селата Хърсово и Враня от община Сандански на празника Трифон Зарезан.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35