Върнати от президента промени в устройството на Сметната палата ще обсъдят депутатите на извънредно заседание днес следобед. Един от мотивите е, че се създават съмнения, че законодателните промени се правят, за да бъде овладяна одитната институция чрез назначаване на членове на партийно-квотен принцип.
В мотивите си държавният глава посочва, че е недопустимо Народното събрание да откаже да спази Конституцията. Основният закон предвижда организацията, правомощията и редът за дейност на Сметната палата да се уреждат със закон, но Народното събрание възлага на Сметната палата сама да определя организацията си на дейност. Президентът не намира и доводи как е определена числеността на органа Сметна палата, а именно - 9-има членове. Според Плевнелиев е неприемливо по време на икономическа криза да се увеличава ръководството на Сметната палата от 3-ма на 9-има членове, без визия на законодателя каква конкретна дейност ще извършва всеки един от тях и какви ще са отговорностите му. Не е ясно и откъде ще дойдат необходимите средства, за да се осигури по-големият финансов ресурс за заплати и материално обезпечаване. Непълнотата в правната уредба, според президента, създава съмнения за възможно политическо вмешателство в дейността на одитната институция и приеманите от нея актове.
Парламентарната комисията по бюджет и финанси отхвърли ветото на заседанието си вчера.
В извънредната програма за днес е предвиден и избор на членове и председател на Комисията за защита на личните данни и първо четене на промени в Закона за защита на конкуренцията.
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg