На четвърти май се навършват 90 години от рождението на един от най-ярките представители на руската клавирна школа – Татяна Николаева. Това е и поводът неделната музикална вечер на програма „Христо Ботев” да бъде посветена на нея.
Татяна Николаева е родена в град Брянск. Любовта към музиката наследява от майка си, която е професионална пианистка. От нея получава и първите си уроци по пиано. На 20-годишна възраст е приета с конкурс в Централното музикално училище към Московската консерватория, където започва да учи при именития музикант Александър Голденвейзер. Завършва Московската консерватория с две специалности: пиано (през 1946 г.) и композиция (през 1950 г.). Концертната й дейност започва през 1942 година, когато осъществява първия си самостоятелен концерт. Две години по-късно, през 1945 г., печели първа награда на Международния конкурс на името на Александър Скрябин в Москва. Същата година става солист на Московската филхармония. Следва втора награда на Първия световен младежки фестивал в Прага, но знакова за живота й става 1950 г., когато печели първа награда на Международния Бахов конкурс в Лайпциг. В журито тогава е и Дмитрий Шостакович, с когото в последствие стават приятели за цял живот.
Татяна Николаева е осъществила множество концерти както в родината си, така и в Австрия, Швеция, Норвегия, Австралия, Нова Зеландия, Южна Америка, САЩ, Холандия, Финландия, Исландия, Япония… Внушителният й репертоар включва всички клавирни произведения на Йохан Себастиан Бах, 32 сонати за пиано и 5 концерта за пиано и оркестър на Лудвиг ван Бетовен, всички произведения на Дмитрий Шостакович и много творби от Доменико Скарлати, Волфганг Амадеус Моцарт, Франц Шуберт, Фредерик Шопен, Роберт Шуман, Ференц Лист, Сергей Рахманинов, Сергей Прокофиев, Игор Стравински и много други.
Освен блестящ пианист Татяна Николаева е и признат композитор. Тя е автор на 24 концертни етюда за пиано, 2 концерта за пиано и оркестър, соната за пиано, „Полифонична триада” и на още няколко цикъла за пиано, както и на камерни произведения, музика за театър и кино.
Но достатъчно впечатляващ е и списъкът с „неклавирни”, така да се каже, жанрове. Сред тях се открояват: вокалният цикъл „Исландия”, кантатата „Песен на щастието”, Симфония, оркестровата картина „Бородинско поле”, поемата за виолончело и оркестър…
Съществуват данни, че от 1942 до 1993 година Татяна Николаева е осъществила около 3000 концерта, изпълнила е около 1000 произведения на 74 автора. Но освен безспорно великолепен изпълнител и талантлив композитор, тя е и един от най-уважаваните и обичани композитори в Московската консерватория „Пьотр Илич Чайковски”, където започва да преподава още през 1959 година. Възпитала е плеяда пианисти, сред които особено се открояват Николай Лугански и Михаил Петухов, които днес активно концертират в цял свят и също преподават в престижната академия.
В музикалната вечер, посветена на голямата руска пианистка Татяна Николаева ще прозвучат нейни изпълнения на творби от Йохан Себастиан Бах, Лудвиг ван Бетовен, Сергей Рахманинов, Николай Карлович Метнер, Александър Скрябин, Морис Равел и Панчо Владигеров. Също така ще прозвучи и нейно изпълнение на първия й концерт за пиано и оркестър. Записът е от концерт, състоял се в началото на 50-те години на миналия век заедно със Софийската филхармония, под диригентството на Саша Попов.
4 май, от 19.30 часа
На 12 декември, четвъртък, от 11.00 ч. в предаването "Музикална мрежа" по програма Христо Ботев ще отбележим 109 години от рождението на американския певец и актьор Франк Синатра. (12 декември 1915 – 14 май 1998) Това ще бъде двойна годишнина, защото ще отбележим и 40 години от издаването на албума му L.A. Is My Lady от 1984 година, който е..
38-ото издание на емблематичния Новогодишен музикален фестивал в Националния дворец на културата ще бъде от 17 декември до 5 януари 2025 г. Както всяка година, публиката ще избира между класически, хорови и джаз концерти, балетен спектакъл, филмова музика, детски събития, оперета и др. По традиция в концертите участие ще вземат както..
"Не те е срам" – не това не е упрек, а новата песен на младите изпълнители от бандата Bropunzel с вокал Константин Вълков и Деница Петрова с псевдоним DèВяра. Песен за онези сладки грешки, за които всъщност няма смисъл да се обвиняваме, а трябва да се наслаждаваме на живота. Деница и Константин споделят, че най-трудното и най-лесното в правенето на..
По традиция на 7 декември се открива новият оперен сезон 2024-2025 на Миланската Скала. Този път изборът е нова постановка на "Силата на съдбата" на Джузепе Верди. На диригентския пулт отново ще застане Рикардо Шайи, а това е деветата творба на италианския композитор, която той ръководи в "Ла Скала". Режисьор е Лео Мускато, а изпълнителският състав, както..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg