Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската генерична асоциация: Пациентът у нас доплаща 66% за лекарствата си по Здравна каса

lekarstva
Снимка: БГНЕС

Българският пациент доплаща 66 процента за лекарствата си по здравна каса, защото са предимно оригинални медикаменти. Това съобщиха на дискусия за генеричните лекарства от Българската генерична асоциация. В Европа от използването на такива лекарства се спестяват годишно 35 милиарда евро.

В България няма прогенерична лекарствена политика, заяви председателят на българската генерична фармацевтична асоциация Николай Хаджидончев. Здравната каса у нас поема да заплаща 75% оригинални лекарства от позитивната листа и едва 25% генерични лекарства, чиято цена е в пъти по-ниска, а генеричното лекарство е еднакво по състав и лечебен ефект, каза още Хаджидончев, председател на асоциацията.

Бих искал да тръгна от най масовите заболявания, които са хронични заболявания - сърдечно-съдовите, където в момента рембурсацията е  между 25 и 50 процента, или пациентът доплаща от 50 до 85 процента от стойността на медикамента. На база на генеричен медикамент може да се реимбурсират 100%. Може да се създаде един базов пакет от тези медикаменти, комбинации от различни форми, която да гарантира безплатното лечение на пациента.

Според данни на европейската генерична асоциация, използването на генерични лекарства увеличава достъпа на пациента до лечение. Четири милиарда евро годишно се спестяват в онкологията с използването на генерични лекарства.

В много от европейските държави има задължителен процент генерично изписани. 50-65 процента за генерични медикаменти или формиране на генеричната политика, задължително предписване на генерични медикаменти в определен момент.

Българската генерична фармацевтична асоциация призова здравните институции у нас да започнат широк обществен дебат за по-широко използване на генеричните лекарства. Това ще доведе до увеличаване на спестяванията на здравноосигурителната система у нас. Партньорството между здравните институции и производителите на тези лекарства е трудно за разлика от останалите европейски държави като Германия и Великобритания, където лекарствата, поемани от обществените фондове са преди всичко от новите генерични форми, за да не се стига до дефицити в здравеопазването.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.