Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветно и среднощно: по пътя на красивите културни безсъници

БНР Новини
Национален музей на изкуствата на Каталуня, Испания
Снимка: nuitdesmusees.culture.fr

Така в някои от големите столици на Стария континент наричат Европейската нощ на  музеите. Тя се провежда по повод 18 май, обявен през 1978 г. за Международен ден на музеите. Хубаво нещо е човек да обикаля културните обекти, особено в компанията на любими хора. Но всяко удоволствие струва пари. За цялото семейство сумата вече е сериозен разход. През 1997 г. в Берлин опитват идея: безплатна музейна нощ. Французите я харесват, след тях – цяла Европа.
За удобство на посетителите обикновено се избира най-близката до 18 май събота, през 2014 г. е на 17 май. У нас вратите се отварят от вечерта поне до полунощ, а в много страни - чак до сутринта на следващия ден. Всяка  година в Нощта на красивите безсъници се включват все повече селища и културни обекти. Дори се появява нещо като благородна конкуренция: кой ще привлече и ще задържи при себе си повече гости? Трескаво се подготвят изненади, концерти, игри за малки и големи. Европейската нощ се превръща в идеален модел как всъщност трябва да изглежда артистичното и научно пространство през по-голямата част на годината.
Музейна тишина. Хората нямали време за такива  неща. Нищо подобно! Навсякъде е интересно, приятно, познавателно и забавно. Полезен съвет: подгответе си предварително информация и удобни обувки. Начертайте си предпочитан маршрут. Пожелаваме ви приятни среднощни часове!

За много страни на Европа майските посоки са решени в тематични цветове: кехлибарената Рига, Санкт Петербург в черно, червено и бяло… Бяло-червен е и гербът на Флоренция, с изящно стилизирана перуника. Тя цъфти по това време. Във Флоренция от цял свят пристигат почитатели на цветето, за да  вдъхнат от нежния му аромат и да се потопят във феерията от багри по време на Фестивала на перуниката..
И у нас палитрата е очарователна: Варна в морско синьо, край тихия бял Дунав нижат гердана на красавицата Калиопа… С пъстроцветни мозайки ни очаква Античната вила Армира, едно от чудесата на България. В Белозем провеждат Фестивал на белия щъркел…




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05