Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Религиозното обучение – задължително или желано

• В деня на детето ще се спрем на това дали предметът „Религия” противоречи на светския характер на образованието. Доц. д-р Магдалена Легкоступ, преподавател по методика на обучението по религия в Православния богословски факултет на Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий”, и Ваня Станчева, дългогодишен преподавател по религия, ще споделят своята гледна точка за ползите и рисковете от въвеждането на задължително обучение по религия в училище. В дискусията ще се включи и проф. Божидар Андонов, зам.-декан на Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, ръководител на катедра „Практическо богословие”.
• За мирното посещение на Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит в Русия – коментар на колегата Горан Благоев от БНТ.
• За края на проекта „Образование, религия, медии, политика: анализ на реалности”, в който участват докторанти философи, богослови и филолози – разговор с неговия ръководител гл. ас. д-р Цветина Рачева от катедра „Философия” при СУ „Св. Климент Охридски”.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политиките за запазване на агробиоразнообразието у нас

Форумът "Старите сортове – наследство и бъдеще", който ще се проведе в Аграрния университет – Пловдив, ще разгледа международния опит и политиките за запазването на агробиоразнообразието у нас. Организатори са сдружение "Агролинк", "Хранкооп" и Аграрният университет в Пловдив – домакин на събитието. Светла Николова от сдружение..

публикувано на 15.05.25 в 13:32
Любомир Чакъров

Стартира онлайн рубрика, посветена на активните граждани на Пловдив

"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се превръща в по-добро място за живеене. Това са онези хора, които не влизат в новините, не участват активно в социалните медии, но са гражданите, които променят средата.  Инициативата ще популяризира..

публикувано на 15.05.25 в 12:15

Разрушаване на общността – Държавна сигурност срещу Българската православна църква

Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга.  "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..

публикувано на 15.05.25 в 11:30

Земеделието в България – акцент в новия брой на сп. "Българска наука"

В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...

публикувано на 15.05.25 в 11:28
Христина Димитрова

Когато родителството се "споделя" чрез закон – капани и подводни камъни

Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..

публикувано на 15.05.25 в 10:45