Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаният Радичков

Темата този път е „Премълчаният Радичков“: какво не знаем, а трябва да знаем за историята на творчеството му, какво нарочно и несъзнателно до днес е премълчано, кой принуди големият ни писател да съкрати част от текста на пиесата „Образ и подобие“, защо целият тираж на сп. „Съвременник“ бе спрян от печат, за да се вкара нова печатна кола в книжното му тяло. И още: как да си обясним, че тази скандална пиеса (1986 г.), публикувана три години преди преврата срещу Тодор Живков, някога предизвика обществено вълнение и нравствен катарзис, а днес – 25 години по-късно – не се играе нито в столичните театри, нито по сцените в страната. Историята се повтаря като фарс, но дали политическият фарс у нас не е причина режисьорите да странят от тази скандална комедия.
Формален повод за избора на темата „Премълчаният Радичков“ е датата 24 октомври 2014 година. Ако беше с нас в материалния ни свят, добрият магьосник на българската словесност щеше да изпълни 85 години.

СнимкаУви, през януари 2004 година тялото му легна завинаги в покойницата и останахме сами с книгите му, пиесите, пътеписите, с „Пуповото време“, което той описа по своя безподобен начин.
Йордан Радичков не е само явление в съвременната ни литературна история, той е явление в националната ни „историческа“ история, защото остава знак за повече почтеност във всички измерения на общия ни живот. Той не бе просто необикновен човек и писател, а и дух, дошъл по тези земи, изпратен от по-добрата страна на мирозданието. Знак, който не бива да забравяме, защото такива същности като Йордан Радичков се появяват веднъж на 100 години.

В предаването участват: писателят Валентин Караманчев, разкрил неотдавна кой е накарал Радичков да съкрати цели пасажи от пиесата си „Образ и подобие“, актьорът Кирил Кавадарков, личен приятел на Радичков, играл в няколко негови пиеси. В разговора се включват и две известни изследователки на Радичковото творчество – проф. Мария Младенова и проф. Инна Пелева.
Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук
22 октомври



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята като ода

Националните чествания на Шипченската епопея отбелязват годишнини от най-значителните сражения през 1877 г., но и от построяването на паметника с усилията на целия народ. Паметникът е официално открит от Борис III през 1934 г, строен е цели 12 години. За битката на Шипка, както и за паметника, за символиката на върха, останала в народната памет..

публикувано на 21.08.24 в 17:58
Рио де Жанейро

Рио де Жанейро е единственият град извън Европа, който е бил столица на европейска държава

Бразилия е толкова голяма, че е по-лесно да кажем с кои държави от Южна Америка не граничи, отколкото да изброим кои са ѝ съседки. Оказва се, че няма общо КПП единствено с Чили и с Еквадор. Нормално, като се има предвид, че е пета по площ в света, а по брой население е на шесто място със своите 208 милиона жители. Името си страната дължи на дървото..

публикувано на 21.08.24 в 15:45
 Атанас Кръстанов

След закриването на Гражданска защита през 2011-а се създаде вакуум на специалисти и експерти

"През последните 2 години Столична община, дирекция "Аварийна помощ и превенция" е направила изцяло реиновация на 10 скривалища", съобщава в предаването "Следобед за любопитните" експертът и физик Атанас Кръстанов. Проблемът, според него обаче, не е само тези помещения да бъдат изчистени и подготвени, а това дали няма да се получи отказ на..

публикувано на 20.08.24 в 16:10

Пивовари: Епизод 3 – Пивото е страст – Бъдещност, къщата и лекарят

В пет епизода представяме историята на българското пиво от навлизането на пивоварството у нас, след освобождението до наши дни. Разкриваме тайните на технологичните процеси в миналото и сега.  Във всеки епизод с помощта на потомци, краеведи, историци разказваме личната истории на едни от първите пивовари в България: братя Прошек, д-р Кожухаров,..

публикувано на 20.08.24 в 11:35
доц. Благой Бурдин

Доц. Благой Бурдин пристигна в БНР с единствения водороден електромобил

Доц. Благой Бурдин от Института по електрохимия и енергийни системи (ИЕЕС) към Българската академия на науките пристигна в БНР с единствения водороден електромобил. "Водородният автомобил е електромобил, т.е. има електродвигател, това, което е различното, е, че се зарежда с водород само за няколко минути и в автомобила има горивна клетка,..

публикувано на 19.08.24 в 18:00