Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Масонският код в българското Възраждане

Тази тема доскоро беше табу, възприемаше се като шокиращо предизвикателство, а някои историци дори я определяха като спекулативна. Но днес говорим много по-спокойно за дейците на родното ни Просвещение, носители на което са европейските масони, защото от мрака на премълчаната история излязоха изследвания, доказващи по безспорен начин тесните духовни и финансови връзки между френските масони и нашите най-изтъкнати възрожденци. За това целта на това предаване няма да бъде просто скандална реплика към 25-годишното обществено мълчание, а разговорът в студиото ще бъде опит за верен исторически щрих. Участниците в него ще се опитат да премахнат паяжините, които скриват живота и делата на знаменити българи, като Великите майстори Антон Йоанович и Иван Селимински, обречени на вечна забрава по стечение на обстоятелствата.

Снимка Ще се говори и за други българи, които пренебрегват нормалния човешки егоизъм и заживяват с идеята за свободна и просветена България. Но за да ги оценим, за да осъзнаем и разберем величавата епоха, наречена Българско възраждане, трябва да разгледаме събитията от онова време в контекста на случващото се в Европа и Северна Америка, тъй като връзката е постоянна, съзнателна и търсена. Този контекст в случая го създава Свободното зидарство.
В разговора участват: журналистът Румен Василев, литературен детектив на историята и изследовател на историческата литература, както и проф. Николай Палашев, които заедно с Румен Леонидов ще обсъдят масонското обкръжение на Левски и Ботев, ролята и значението на най-влиятелните българи с бели престилки, дейци за освобождението на България – доказаните масони Георги Раковски, П. Р. Славейков, Иван Вазов, Стефан Стамболов, Ангел Кънчев, Стефан Караджа, Любен Каравелов, Ради Иванов, Иван Ведър, Иларион Драгостинов, Никола Обретенов, Тома Кърджиев, Захари Стоянов и други.
Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук



12 ноември



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40
Самюъл Хънтингтън

В света на Самюъл Хънтингтън: началото

Американският социолог, един от най-известните представители на течението на транзитолозите, Самюъл Хънтингтън се сдоби със световна слава, след като изложи на бял свят теорията си за сблъсъка на цивилизациите. Хънтингтън излага прочутата си теза във връзка с настъплението на испаноезичните американци в южните щати на САЩ, но сякаш атентатът..

публикувано на 11.09.24 в 17:37

Верона ще измести ли Париж като град на любовта?

Олимпиадата отшумя и Париж отново се върна към нормалното си битие като град на любовта. Верона обаче упорито се домогва до романтичната титла. И има основание. Мястото е пропито със средновековна нежност и любов, бурни чувства и въздишки. И всяка година най-малко три милиона туристи се стичат тук, за да ги изпитат. Разбира се, всички се тълпят..

публикувано на 11.09.24 в 15:05

Инфлуенсърите – сега и преди

Англицизмът "инфлуенсър" значи "човек с влияние". Думата свързваме днес с виртуалното и с маркетинга, но забравяме, че субектите на влиянието и следващите ги, тоест последователите им, са съществували в човешкото общество винаги – и за добро, и за лошо. Сократ и Ницше, Толстой и Кант, нашите Вазов и Дънов – пророци и писатели, идеолози и политици –..

публикувано на 10.09.24 в 17:45

Еврика! Успешни българи: Николета Стойнова

"Да се подобрявам, да се подобрявам, да се подобрявам..." Няколко пъти Николета Стойнова – ученичка от Американския колеж в София, повтаря тези думи докато разговаряме. Само след няколко дни тя ще бъде в 12 клас и с основание може да се каже, че е една от учениците, с които Колежът може да се гордее. Тя е лауреат от Националния конкурс "Млади..

публикувано на 09.09.24 в 17:05