Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да бъде Бог

Снимка: архив

24 декември е по-особен ден, един от най-специалните в годината, един от най-важните за многовековната ни християнска цивилизация. За това и темата на предаването е за премълчаната и още премълчаваната история на Вярата с главна буква. Ще узнаем за значението на седемте християнски тайнства, за силата на молитвата, за същността на небесната йерархия, за религията на примера, която не среща всеки ден сред висшия ни клир, а изобщо отсъства сред политическия ни елит. В разговора участват две прекрасни същества, много подходящи за празничната привечер, това са Екатерина Илиева и Зоя Димитрова. Имената им не се срещат по масмедиите, нито се шуми около скромната им, но състоятелна мисия, да работят за Божието слово и да разнасят светлината на Светия Дух.
Екатерина Илиева е била прима балерина, отличена със златен медал на Варненския международен балетен конкурс, по-късно се занимава с педагогика и с философия, автор е няколко статии, събрани в последната й книгата „Нещата от живота и съпътстващите ги чудеса”.
Зоя Димитрова е теолог, историк, специалист по семейно консултиране, преподавател в единственото църковно училище в София, където е доброволец от 1999 г. Тя е автор на 24 уникални  документални филма, разказващи за историята и настоящето на все още живите ни манастири, за които вече много трудно се намират монаси. Филмовата си поредицата тя е нарекла „Новите възрожденци”, защото в центъра на сюжета е изповедта на онези, които поддържат пламъчето на Вярата, които с поведението си дават личен пример на вярващите и невярващите около тях.   
В разговора стана дума и за изпитанията, на които Духовните сили на вселената ни подлагат, за човешкия код, към който човечеството още не може да намери тайнственото ключе. Участниците в разговора разтълкуват разликата между „смирението” и „примирението”, както и значението на знаковата фраза: „Блажени са нищите духом”.
Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук

24 декември



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Епизод 1: Божественият цвят на какаовото дърво

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте..

публикувано на 04.12.24 в 12:32
Д-р Антония Първанова

Медицината или политиката?

В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..

публикувано на 03.12.24 в 16:25
„Свети Георги и ламята“ от Лилиан Стамболиева (15 г.), ПГ „П. Яворов“, гр. Петрич

Аудиокнига "Български светци, царе, герои – митове и легенди"

Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..

публикувано на 03.12.24 в 09:35
Християн Георгиев

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..

публикувано на 02.12.24 в 17:00
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20