Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Радио - любов моя”: Първо студио на БНР

БНР Новини
Снимка: Кирчо Стоичков

В най-голямото Първо студио на БНР всички талантливи български изпълнители и певци, оркестри, камерни състави и хорове, са правили, правят и сега ценни записи за звуковия радиофонд. Мнозина от музикантите и до днес си спомнят своето трепетно вълнение, респект, дори уплах, когато за първи път са прекрачвали прага на студиото. То е проектирано заедно с новата сграда на бул. „Драган Цанков” № 4 (в някогашната вилна зона на града) от немски архитекти. През 1941 г. фирмата „Телефункен” оборудва Първо студио и останалите студия с най-модерни за времето технологии. През зимата на 1943-1944 г. по време на англо-американските бомбардировки над София, пада бомба и събаря задната част на студиото.
След войната то е изцяло реставрирано. Размерите на пространството (с площ 420 m2  и обем 4 500 m3 ), отличната акустика, оборудването с богата гама от инструменти, обслужването му с високо квалифицирани технически екипи го превръщат в едно от най-добрите места за звукозапис. Извън концертните зали, е единственото студио в България, което има чудесни възможности за изпълнението и записа на симфонични творби, кантатно-ораториални произведения, всички големи  музикално-сценични жанрове, филмова музика.
Първо студио е „домът” на Симфоничния оркестър и Биг бенда на БНР - тук те репетират, записват. В него изнасят концерти „на живо” всички  радиосъстави, различни камерни ансамбли и хорове, изпълнители-солисти, джаз и рок-формации. Провеждат се и фестивали като: „Музика нова” - форум на авангардната музика, „Пианисимо” - на съвременната клавирна музика, „Аларма пънк джаз” и други. Както и конкурси за детска и забавна музика, директни предавания с публика, в последните години и големите радиопразници.




3 ноември



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05