Защото се оказва, че не знаем всичко за спасяването на българските евреи, за истинските факти и обстоятелства, които попречиха на Царство България да спаси от унищожение децата на Давид, живеещи на територията на Гърция и Македония. Както и не знаем дали са верни твърденията, че българските ни съотечественица са „недадени“ за изтребление, за сметка на евреите от Беломорието и Привардарието.
Говорим и за днешните измерения на този исторически подвиг, както и за дейността на наскоро основаното в Бургас дружество за еврейско-българско приятелство „Алеф“, което благодарение на своя председател Алберта Алкалай стори нещо неочаквано – тя и нейните съидейници спасиха от забрава спасителите на бургаските евреи като извадиха наяве от прахта на историята храброто гражданско поведение на кмета на града и неколцината интелектуалци от черноморския град. Нещо повече – те създадоха документален филм със собствени средства, разказващ за тези читави и честни българи, а пак по инициатива на „Алеф“ бургаските герои бяха посмъртно обявени за почетни граждани на Бургас.
Гости в студиото са Спас Ташев, автор на няколко изследвания, посветени на тези драматични събития, Албена Танева, преподавател в СУ, а по телефона от Бургас се включват Алберта Алкалай, сценарист и режисьор на документалната лента „Да помним“, както и Стефка Велчева, участничка в този вълнуващ киноразказ.
Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..
Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..
Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg