Музика за трима, музика за двама… ще ви предложим в петъчната „Музикална вечер” с прякото предаване на концерта от Международния фестивал „Софийски музикални седмици” с участието на Елмира Дърварова – цигулка, Ясен Теодосиев – валдхорна и Божидар Ноев – пиано. Повече от десет години фестивалът последователно отстоява важна линия в своето програмиране: да привлича известни изпълнители, които с успешната си реализация извън България, прославят страната ни по света.
Името на известната цигуларка Елмира Дърварова неизменно свързваме със сензацията на първата и единствена досега жена – концертмайстор в историята „Метрополитен опера“ в Ню Йорк, където е свирила под палката на най-великите диригенти. Завършила музикалното си образование в България, тя продължава обучението си при легендарните Хенрик Шеринг и Джозеф Гинголд. Паралелно с ангажиментите си в „Метрополитън опера“ е и дългогодишен концертмайстор на фестивалния оркестър „Грант Парк симфони” в Чикаго, водач на Ню Йоркския клавирен квартет, концертира с триото „Делфиниум“, „Куинтето дел Фуего“ и в дуо с аржентинския танго-пианист Фернандо Отеро. Тя е артистичен директор на Ню Йоркския камерен фестивал, оглавява журито на международния конкурс по камерна музика във Верона (Италия) и в редица български конкурси. С концертни изяви и майсторски класове из целия свят, Елмира Дърварова е чест гост на престижни фестивали, солистка на прочути оркестри. Мнозина си спомнят участието й на „Софийски музикални седмици” съвместно с големия виолончелист Янош Щаркер. Нейни камерни партньори често са пианистът Паскал Роже и контрабасистът Гари Кар, с които има и записани дискове. Сред важните й проекти в последно време е популяризирането на цигулковото творчество на Аманда Майер (1853 – 1894) – шведска композиторка, близка приятелка и съратничка на Брамс.
Заедно с Елмира Дърварова ще музицират Божидар Ноев и Ясен Теодосиев.
Именитият български пианист Божидар Ноев е лауреат на международните конкурси „Бузони“ (1965), Della Musica Romantica – Верона (1967), Казагранде (1969), Поцоли (1971) и други. От 1977 година е професор по пиано в Държавната консерватория в Инсбрук (Австрия), а от 1990 година е ръководител на катедрата по клавишни инструменти. Изнася концерти в много страни на Европа, Азия, бившия СССР, САЩ, Латинска Америка, Канада и други.
Провежда многобройни майсторски класове в Австрия, България, Италия, Тайван, Мексико, САЩ и други.
Валдхорнистът Ясен Теодосиев познаваме като великолепния солист-водач на валдхорновата група в Симфоничния оркестър на Българското национално радио, както и на Classic FM оркестър, на Софийски симфоничен оркестър, на Симфоничния оркестър на лятната академия „Киджана” в Сиена, Италия.
Наред с оркестровата си практика той се изявява като концертиращ солист и камерен изпълнител. От 2001 година съчетава артистичните си ангажименти с преподавателска работа като асистент на проф. Владислав Григоров в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. През 2012 г. защитава докторат в академията, а от 2013 година е доцент по спeциалността „Валдхорна”.
В програмата на концерта, ще чуете:
• „Трио кантабиле за цигулка, валдхорна и пиано“ от Теодор Дюбоа,
• „Соната за цигулка и пиано“ от Цезар Франк,
• „Трио за цигулка, валдхорна и пиано“ от Дьорд Лигети,
• „Соната за цигулка и пиано“ от Аманда Майер.
Концерта излъчваме по програма „Христо Ботев“.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg