Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лаос - земя с богатата самобитна култура и екзотична природа

БНР Новини




До неотдавна наричаха Лаос „забравената от всички” страна на Югоизточна Азия, но след като я видях отново аз се убедих, че подобно твърдение е неточно и вече не отговаря на истината, въпреки мяркащите се тук-там плакати със сърп и чук, които извикваха на живот позабравени асоциации.
В древността Лаос бил известен като Ланг Санг, което означава „кралство на милионите слонове”. Така бил наречен от тогавашния държавен глава след обединението на страната в 1353 година. От тогава почти до края на 20 век достъпът до нея бил силно затруднен и тя се сдобила с ореола на най-необичайната държава на полуострова. За мен това беше второ посещение на Лаос, бях тук  преди малко повече от три десетилетия и бързах да открия разликите, които със сигурност съществуваха. Много ми помогна за това моят гид-младо момче, чието име напразно се опитах да произнеса правилно.
Интересът към Лаос е обясним, защото тук туристите могат не само да избягат от стреса на тъй наречения „цивилизован свят”, но и да се върнат в миналото, да усетят каква е била някога цяла Азия. И въпреки предубежденията, с които тръгват на път, с удивление и изненада откриват една тиха страна с красива природа, екзотични източни храмове и дружелюбни хора.
Именно благодарение на храмовете за бъдещите поколения са запазени прекрасни образци, създадени от богатата самобитна култура на етническите групи и народности, населяващи Лаос. Да не говорим за съхранените обичаи и вярвания....
Ще научите още повече неща за тази страна, ако чуете предаването.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51
Яна Данаилова

Храната е субстрат на здравето или болестта

Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..

публикувано на 17.02.25 в 14:15
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
д-р Мария Аргирова

Български учени работят върху нови съединения за борба с рака

В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..

публикувано на 17.02.25 в 08:25